Táborsko si dosud udržuje dobrý kurz: míru nezaměstnanosti se daří snižovat a počet volných pracovních příležitostí navyšovat.

Za červen se okres dokonce dostal pod hranici šesti procent. Zatímco před měsícem byl podíl lidí bez práce 6,2 procenta, nyní 5,9 procenta. Během měsíce také v evidenci ÚP ubylo 168 lidí.

„Již tedy atakujeme hranici čtyř tisíc uchazečů, což už tady dlouho nebylo," říká ředitel úřadu Pavel Kaczor.

Z celostátního pohledu si Táborsko stojí dobře, drží se o tři desetiny pod republikovým průměrem. „V kraji jsme ale stále druzí nejhorší, když za námi je už pouze Český Krumlov," dodal Pavel Kaczor s tím, že nejlépe si vedou Prachatice.

S klesající nezaměstnaností rostou i požadavky firem. Hledají kuchaře, číšníky, dělníky nebo řidiče. V nabídce je ale také 16 kantorských míst. Dohromady může úřad uspokojit 774 lidí. A může být i líp.

„Mohu potvrdit, že i větší investoři mají o Tábor zájem, a že do dvou let by tady mohly vzniknout až stovky nových pozic," naznačil ředitel úřadu s tím, že na konkrétnosti je ještě příliš brzy.

To šéfkuchař Martin Svatek z táborského hotelu Nautilus konkrétní být může: kuchař je nedostatkovým zbožím.

„V podstatě ho hledám trvale, takže už jsem z toho trochu smutný. A to nehledám dokonalého, protože si ho povedu a když bude chytrý, všechno se naučí. Doufám, že se to zlepší," neztrácí víru.

Podobně si zoufají i další restauratéři, u číšníka podle Martina Svatka mohou trochu přimhouřit oči, ale u kuchařů očekávají odbornost. „Tyto profese ale v počtu, který zaměstnavatelé potřebují, nejsme schopni uspokojit," říká na rovinu Pavel Kaczor.

Trvalý zájem je i o řidiče nebo dělníky do výroby. Jenže tyto pozice trpí stejným chronickým nedostatkem jako personál do kuchyní restaurací a hotelů. V nabídce úřadu práce se přesto objevují.

Ve srovnání s údaji za květen, je ale úbytek počtu lidí hledajících uplatnění menší než za červen. To může signalizovat nasycenost sezonních prací. Zatímco v květnu byl pokles o 363 lidí, za červen už pouze o 168 lidí. Těžko se umisťují dlouhodobě nezaměstnaní, u nichž jde o souběh několika handicapů.