Na závody velitele 15. ženijního pluku přijeli příslušníci z různých armádních útvarů nebo složek integrovaného záchranného systému. „Zúčastnilo se celkem 68 tříčlenných týmů (z nichž 2 byly i ze Slovenska) v kategoriích muži, ženy, mix a 66 jednotlivců v kategoriích muži a ženy,“ popsal rozdělení účastníků nadporučík Tomáš Funfálek, náčelník tělovýchovy 15. ženijního pluku.

Po tříleté pauze přichystal 6. ročník i drobné změny v podobě nových překážek. „Přidali jsme další betonové stěny na přelezení v prostoru polygonu, a protože se tam staví nové cvičiště, využili jsme i rozestavěné budovy k určitému zpestření celého běhu,“ upřesnil některé z letošních inovací náčelník tělovýchovného centra 15. ženijního pluku poručík Michal Strejc.

Přelézt stěnu, ať betonovou či dřevěnou, dalo závodníkům opravdu hodně zabrat. „Všechno bylo hodně mokré a kluzké, takže bylo těžké se nahoru vyškrábat. Celkově mi přišel letošní ročník kvůli dešti a hodně vody asi nejnáročnější ze všech,“ prozradil kapitán Matěj Picka z 13. dělostřeleckého pluku, který společně s jeho kolegy pětibojaři, poručíkem Lukášem Martínkem a rotmistrem Vojtěchem Neumannem, vyhrál kategorii mužských týmů.

Výhodu spolupráce v týmu kvitovala jedna z vítězek ženské kategorie týmů nadporučice Kateřina Albrecht Linhartová z ekonomického oddělení 15. ženijního pluku.

„Navzájem si můžeme při těžkých překážkách, jako je právě to přelézání, pomoci. Navíc tady hraje velkou roli i vzájemná motivace, která hlavně na posledním nekonečném kilometru je hodně důležitá.“

Právě na posledních ročnících zazněly požadavky zkrátit finální běh třeba na polovinu. „Právě v té části je to nejzajímavější. Tam už hraje velkou roli psychika. Běžíte ve vysekaném pruhu trávy a máte pocit, že se vám cíl vůbec nepřibližuje,“ potvrdil náročnost závěrečné části poručík Strejc.

Jak se přiznal, jeho nejméně oblíbenou překážkou je takzvaný Vietnam. „Musíte se potopit téměř úplně celý, protože je hodně vody, a proplavat těsně pod plechovými deskami přibližně deset metrů. Nic pro klaustrofobiky.“

Celý závod s nejrychlejším časem 49:42 nakonec za jednotlivce vyhrál Jan Macoun z 532. praporu elektronického boje Tábor.

V ženské kategorii to byla Voráčková Adéla z Hradní Stráže Praha (čas 01:00:01). Ve smíšených družstvech získali zlatou medaili kapitánka Martina Němcová, poručík Patrik Schwan a svobodník Jan Plenař ze 42. mechanizovaného praporu Tábor (čas 01:08:31) a za muže již zmíněný kapitán Matěj Picka, poručík Lukáš Martínek a rotmistr Vojtěch Neumann ze 13. dělostřeleckého pluku Jince (čas 55:13).

V ženských týmech byly nejrychlejší nadporučice Kateřina Albrecht Linhartová, rotmistryně Martina Remiášová a poručice Kristýna Macháčková z 15. ženijního pluku Bechyně (čas 01:35:44)

Pro vítěze byly připravené hodnotné ceny. Velitel 15. ženijního pluku plukovník Martin Kavalír na závěr přislíbil organizaci Iron Engineera i na příští rok.

Zuzana Králová