Co se sněhu a mrazu týče, má současná zima co dohánět. Teď nás vlastně jen podruhé polechtala popraškem. Přesto se silničáři v úterý pustili do prohrnování krajských silnic, technické služby měly práci na městských komunikacích. Právě kvůli jejich práci se na redakci obrátil Luděk Šmejkal, obyvatel táborské Svaté Anny.

„Zajímalo by mě, proč technické služby dávají pokyn k tomu, aby se do rozbředlého sněhu sypaly kamínky se solí a nejprve komunikaci raději neprohrnou," zajímal se.

Zdeněk Vrtiška, který v Táboře zodpovídá za zimní údržbu komunikací, vysvětluje všem čtenářům, že použití radlice při tak slabé vrstvě sněhu by mohlo poškodit povrch vozovky. „Napadlo asi jeden a půl centimetru sněhu a takový poprašek traktor s železnou radlicí nevezme. Naopak bychom silnici mohli poškodit," upřesnil s tím, že s radlicemi vyjíždějí až při vrstvě od tří centimetrů sněhu.

Posyp zase cesty udrží sjízdné a schůdné. „Když cesty namrznou, jsou na Svaté Anně úseky, že se lidé nedostanou od baráku," sdělil Zdeněk Vrtiška. Sůl má za úkol sníh rozpustit, štěrk zůstat ležet.

Do prohrnování se pracovníci technických služeb pustili nejen v úterý odpoledne, ale i v noci a včera. Větší pozornost věnují mostu nad tratí u Blanického Předměstí, Lužnické ulici, sjezdu od Tržního náměstí k sádkám a ulicím Starého Města. Výše zmíněné oblasti patří k úsekům, které nejčastěji namrzají.

Téměř bez nehod

Silničáři se na silnicích regionu nesetkali s žádnými komplikacemi, a to ani na problémových úsecích na Chýnovsku či Jistebnicku.
„Vyjížděli jsme i v noci na všechny trasy a nemáme hlášené žádné komplikace. Všechny silnice jsou bez obtíží sjízdné," shrnula ředitelka táborských silničářů Radka Pavlíková.

O tom, že řidiče v regionu sníh z míry nevyvedl, svědčí i dopravní nehody. Vlivem sněhu se udála pouze jedna, a to v úterý podvečer na dálnici D3.

„Řidič osobního vozu nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky a auto skončilo mimo komunikaci na střeše. Co se týče dopravní situace, na táborských silnicích nebyly kvůli sněhu žádné nehody ani omezení," potvrdil táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek.