Jedenáct žáků z partnerské černohorské školy 
z města Nikšič od pondělí tráví čas s vrstevníky ze ZŠ Bernarda Bolzana v Táboře.
Obě školy se totiž zapojily do mezinárodního programu Akademie středoevropských škol (aces), jehož hlavní myšlenkou je objevování rozmanitosti kolem, ale i poznávání sebe sama.

Jedním z prvních úkolů byla účast na hudebním worshopu. „Žáci tady hrají na různé nástroje a navíc popisují různé situace, které se jim přitom vybaví. Zábavnou formou pak objevují, co mají společného či rozdílného a jestli je to na škodu nebo jestli z toho mohou vytěžit," řekla k projektu kantorka Zora Uhlířová.

Odpoledne všechny čekala prohlídka Starého Města spojená s hrou a kvízem. V dalších dnech mají na programu například výlet do Prahy či návštěvu Husitského muzea a podzemních chodeb.

Uvítali přátele

Nové přátele uvítala i Lucie Havránková z osmé třídy, u níž jedna z černohorských žákyň bydlí. „Domluvily jsme se, že až nám skončí program ve škole, půjdeme spolu na bowling a v pátek nakupovat. Je to takové zpestření výuky, osvěžíme si i jazykové dovednosti," sdělila Lucie Havránková.

Její spolužačka Anna Dušková přikyvovala. „Snažíme se dorozumět a nutí nás to mluvit anglicky. Je to dobrá zkušenost, že se poznáme i s žáky ze zahraniční školy," dodala Anna Dušková s tím, že jejich noví kamarádi odjedou domů už tuto sobotu.

Někteří se ale za nimi do Černé Hory podívají již 4. listopadu.

Akademie středoevropských škol (aces)
• největší mezinárodní síť ve střední a jihovýchodní Evropě, která sdružuje školy z 15 zemí
• každoročně vyhlašuje soutěž partnerských školních projektů. Letošním tématem je „rozmanitost". Přihlásilo se přes 500 škol, ze kterých porota vybrala nejlepších 44 projektů, na nichž spolupracuje celkem 105 škol. Mezi nimi jsou i čeští zástupci, tentokrát se jedná o 7 základních a středních škol z celé republiky.