„Na košt v sále Hotelu Palcát přiveze společnost Global Wines vína z celého světa z Evropy, Ameriky, jižní Afriky, Nového Zélandu i Austrálie. Bude to hodně pestrá a zajímavá akce, každý stánek nabídne jedinečné chutě dané země, návštěvníci zkusí až 150 kvalitních vín od malých a velkých vinařů, která v supermarketu běžně neseženete," prozrazuje ředitel festivalu Jiří Blafka.

Na koštu nebudou chybět řízené degustace a francouzská hudba v podání kapely French Touch. Vína budou u deseti stánků prezentovat kvalifikovaní sommeliéři Global Wines.

„Na jednom místě tak ochutnáte takřka celý vinný svět. Ti, kteří navštíví zahajovací košt se zahraničními víny a závěrečný košt zaměřený na oblast Moravy a Čech, pak budou mít jedinečnou možnost porovnat tuzemská vína se zahraničními," dodává Jiří Blafka.

Táborský festival vína, jehož akce se konají denně od 7. března do 8. dubna v rozličných restauracích a vinotékách Starého i Nového města v Táboře, však cílí především na Francii její vína i speciality tamní kuchyně. „Nebude to jen o francouzské kuchyni, ale více se na ni zaměříme a nabídneme opravdové lahůdky. Michal Šetka přiveze skvělá vína z Bordeaux, ochutnáte francouzské pokrmy spolu s víny či poslechnete libé šansony. Samozřejmě nesmí ale chybět tuzemská vína, přijedou je prezentovat například čeští a moravští vinaři, kteří si letos nejlépe vedli v soutěžích jako Král vín, Vinař či Vinařství roku," říká Jiří Blafka.

Mezi kulinářskými specialitami festivalu vyčnívají večeře z mořských plodů, zvěřiny, sýra, kváskového chleba i tataráčků.

HEREČTÍ HOSTÉ

Kromě gastronomie se mohou zájemci těšit na herce Jaroslava Duška a jeho obě Dohody, koncert Tomáše Kluse, Ivu Janžurovou s Pavlem Zedníčkem a Janou Paulovou (Sbohem, zůstávám!) či francouzské šansony.

Předprodej vstupenek na Táborský festival vína běží na webových stránkách www.festival-vina.cz, kde zájemci najdou i podrobný program festivalu, nebo v kamenných prodejnách Infocentru města Tábor, recepci Hotelu Palcát na třídě 9. května či vybraných vinotékách.

Na velké festivalové degustace (zahajovací zahraničí a závěrečnou Moravu a Čechy) jsou opět k dispozici zvýhodněné permanentní vstupenky.

David Peltán