Za dveře vojenského Tábora vzal před pár dny ministr Alexandr Vondra. Zanechal po sobě stín pochyb, na které je město už zvyklé: zeštíhlí táborská posádka? Není to vyloučené.

„Pochopitelně, že by to mělo vliv na život v Táboře. Každý příchod vojáků je zajímavou ekonomickou silou, jejich děti tu chodí do škol, kupují si byty a také se stávají občany Tábora,“ uvedla jen některé příklady, proč jsou vojáci v Táboře vítaní, starostka Hana Randová.
Ministr obrany Vondra naznačil, že vojáci, kteří do Tábora přišli během loňského roku z Českých Budějovic, by se mohli zase o několik kilometrů posunout. Týkat by se to mělo příslušníků 531. útvaru pasivních systémů, který má velení v Opavě.

„Celá jednotka rozhodně Tábor neopustí, ale je pravda, že nová koncepce armády si přesuny lidí žádá,“ potvrdil nám mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V Táboře se armáda na příchod kolem 300 vojáků, kteří opouštěli českobudějovické letiště, musela připravit. Investovala proto do kasáren Prokopa Holého i do vybavení jednotky pro její fungování.
Podle tehdejších údajů se měl Tábor stát největší posádkou v kraji, když vojenskými městy zůstaly už jen Tábor, J. Hradec, Strakonice a Bechyně. Podle našich informací však takový počet lidí do Tábora nedorazil.

Pejšek nechce spekulovat, zda přesuny Tábor skutečně potkají. „Není rozhodnuto, ale je možné, že když jednotka pasivních systémů spadá pod Opavu, část příslušníků by se tam mohla přesunout. Ministr to v Táboře zmínil jako možnou variantu.“

Zatímco s koncepcí táborské posádky jasno není, definitivní rozhodnutí padlo v přeobsazení postu velitele táborské vojenské policie (VP) k prvnímu září.
Z tohoto místa po osmi letech odešel Jiří Neubauer. „Povýšil do Prahy na hlavní velitelství vojenské policie, kde má na starosti všechny její výkonné složky,“ upřesnil mluvčí VP Jan Čermák. Vojenské policisty v Táboře teď nově vede Roman Bis.

Stěhování. Z Tábora by mohla odejít skupina vojáků z 531. praporu pasivních systémů, který monitoruje prostor na zemi i ve vzduchu. Zamířili by do Opavy, kde mají velení.