Firma Daich už ve Francii nakoupila potrubí na opravu vodovodního řadu v Soběslavské ulici. Teď je třeba na akci odklepnout peníze. Nestalo se. Na dubnovém zasedání zastupitele tento postup natolik překvapil, že 13 hlasů na to nestačilo.

Podobný scénář nabíralo financování akce i v pondělí. Jen výsledek se změnil. Přibyly dva souhlasné hlasy, což na většinu už stačilo.
Kámen úrazu byl od počátku v tom, že potřebné bezmála tři miliony na výměnu rozvodů v Soběslavské ulici nejsou součástí obří zakázky na nápravu kanalizace po celém Novém městě.

„Jde o zásobní potrubí pro Budějovickou ulici i Staré město až do Kvapilovy ulice. Chceme předejít havárii,“ apeloval na zastupitele ředitel Vodárenské společnosti Táborsko, která se k akci hlásí, Milan Míka.

Čert i politika

Zastupitel Ladislav Šedivý z klubu KSČM se ale domníval, že Míka maluje čerta na zeď.
„Když je potrubí v tak špatném stavu, měla se výměna zahrnout do miliardové akce náprava kanalizace. Já v tom vidím důvod politický.“
Podle Šedivého si touto investicí měl místostarosta Martin Jirovský „vylobbovat“ preferenční pruh pro autobusy městské dopravy.

Právě ten investici vyvolal. Povede mezi ulicí Rokycanova a Černými mosty. Vozovka bude rozšířena ve směru od sídliště Nad Lužnicí do centra města. Pod povrchem je ale ukrytý vodovodní řad.

„Potrubí je vedeno pod chodníkem a není tedy zatíženo dopravou. Když tudy ale nyní doprava povede, je třeba ho vyměnit,“ přidala na vysvětlenou starostka Hana Randová. Zmíněné potrubí je staré 50 let.

Její a Míkovo vysvětlení zabralo, alespoň na dva zastupitele ze Strany zelených. Jejich hlasy rozhodly. „Věřím panu Míkovi,“ nechala se slyšet Michaela Petrová.

Peníze

Radní na potrubí schválili 2,8 milionu. Spolu s výstavbou preferenčního pruhu si Soběslavská ulice vyžádá 5,2 milionu. Dalších 300 tisíc padne na autorský dozor, měření hluku nebo doplacení projektu. V rozpočtu města je připraveno 1,2 milionu, pro zbylé více než čtyři miliony korun se sáhne do rezervy. Tady už čeká 1,4 milionu, které akce nevyčerpala loni.