Všeobecná zdravotní pojišťovna by si měla hledět svého, míní někteří obyvatelé Tábora o pokutování krajských nemocnic. Padesátitisícový trest přišel za to, že od pacientů v lékárnách nevybírají poplatky.

„Nemocnice by si to měly řešit po svém, pro lidi je přeci tento jejich způsob lepší,“ řekla například Hana Gottwaldová z Tábora.

Podle předsedkyně ČLK v Táboře Evy Luňákové však mají mít všichni pacienti stejná práva. Tedy i ti, kteří si pro léky nemohou do krajských lékáren dojet. „Měly by se dodržovat zákony, pokud je dané, že se budou poplatky vybírat, tak všichni a všude. Nebo by měl kraj poskytovat dar i pro pacienty ostatních lékáren. To by bylo pro lidi spravedlivé, tohle musí VZP dozorovat,“ řekla Deníku Luňáková. Dodala, že pokuta za nedodržení zákona je na místě.

Kraj ale tvrdí, že o porušení zákona nemůže být řeč.

„Rozhodnutí VZP je jasně politicky motivovaným rozhodnutím. Jsem přesvědčená, že věcnost se trochu ztrácí,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Ivana Stráská.

Vysvětlila, že zákon nepřekročili. „Zákon ukládá hradit poplatky, a ty hrazeny jsou. Buď člověk zaplatí sám, nebo přijme dar. Pojišťovna hovoří o obcházení zákona, já ale žádný takový termín neznám,“ dodala.

Na společné krajské poradě padlo rozhodnutí, že se nemocnice proti rozhodnutí pojišťovny odvolají. Celkem bylo potrestáno šest nemocnic s výjimkou Jindřichova Hradce, který nemá v nemocnici lékárnu.

„Pokud nepadne nějaký verdikt soudu, tak pojedeme ve stejných kolejích a proti pokutě se odvoláme. Její odůvodnění ze strany VZP bylo dost fádní a vůbec nereflektovalo na naše námitky. Už jen z tohoto důvodu se odvoláme,“ vyjádřil se ředitel a předseda představenstva táborské nemocnice Ivo Houška.

Právníci VZP rozhodli, že nemocnice nesplňují jasnou literu zákona – vybírat regulační poplatky. „O darovacích smlouvách není v zákoně nic. Naše rozhodnutí nemá nic společného s politikou,“ vyjádřil se pro Deník Viktor Lavička z krajské pobočky VZP.