Na tradiční chotovinské pouti se prodávaly padělky. Ještě ten den informoval Českou obchodní inspekci prozíravý občan. Inspektoři se na místo ihned dostavili a u jednoho stánkaře zajistili padělky značky Puma, Adidas a Nike.
O náhlé kontrole informovala v úterý Mladá fronta. „Zajistili jsme stovky kusů padělků oblečení a bot jmenovaných značek. Jednalo se o prodejce vietnamské národnosti. Stánkaři neutekli, ale snažili se „míchat“, což znamená, že jako majitele stánku podstrkovali někoho jiného. Stánek totiž vůbec nebyl označený. Ve spolupráci s cizineckou policií se nám ale majitele stánku podařilo najít,“ shrnul víkendový výjezd, kterého se zúčastnili čtyři inspektoři, Karel Havlíček z táborské pobočky ČOI.


Výjimečný případ
Podle Havlíčka bylo počínání stánkaře až drzostí, jelikož se podle jeho slov podobné padělky na Táborsku vůbec neobjevují. „Byl to výjimečný případ, protože situaci máme v tomto směru dokonale zmapovanou. Stánkaři se zřejmě nechtělo vyhazovat staré kvalitní zboží, protože padělek byl vyroben poměrně na vysoké úrovni,“ popsal Havlíček s tím, že majitelem stánku byl podnikatel z Táborska.

Šéf cizinecké policie v Táboře Zdeněk Fridrichovský uvedl, že dva muži cizí národnosti nepředložili inspektorům ČOI doklady a ihned zmizeli. „Nám se ale podařilo osoby identifikovat. Jistebničtí policisté byli na místo přivoláni dokonce ještě dříve, a to kvůli potyčce českého a vietnamského stánkaře. Problém vyřešili na místě blokovou pokutou,“ informoval.
„Celá pouť je jenom o vietnamských stánkařích. Tohle mě už nebaví, pouť ztratila kouzlo a tradici,“ řekl znechuceně jeden z návštěvníků poutě, Petr Dubský z Tábora.
Havlíčka překvapila reakce občana. „Je to fajn, když nás sami lidi takto informují. Samozřejmě jméno občana prozradit nemohu,“ podotkl. Zabavené zboží propadne státu a stánkaře čeká pokuta v řádech desítek tisíc korun.
Inspektoři ČOI se v létě podle Havlíčka zaměří na klasické kontroly míst se zvýšeným turistickým ruchem. Například kempů a restaurací na náměstích nebo na prodej sezonního zboží.
„Jsou to cílené každoroční kontroly. U provozoven zjišťujeme, zda dodržují míry, váhy a ceny a provozní hygienu, nebo zda nenalévají alkohol mladistvým. Do sezonního zboží patří třeba hračky nebo plavecké potřeby,“ upřesnil Havlíček.
Sezonní kontroly jsou podle inspektorů velice důležité. Například loni podle Havlíčka nevyhovoval každý druhý až třetí rekreační objekt nebo kemp v Jihočeském kraji a na Vysočině.