VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S omladinou chce starosta diskutovat pravidelně

Planá nad Lužnicí – Na radnici nad vysvědčením, které jí udělili deváťáci místní základky, nemávli rukou.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Když dle zadání Deníku napsali plánští deváťáci svým radním vysvědčení, nevěděli, co se tím všechno rozpoutá. Starosta Šimánek se rozhodl, že bude s mladými diskutovat pravidelně, aby se dozvěděl, jak si život ve městě představují. Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Bez vzájemné komunikace to nepůjde. Vysvědčení, které dostala Planá od deváťáků místní školy, si vedení města vzalo k srdci a s mládeží počítá. Do budoucna by mohlo ve městě vzniknout i něco jako dětský parlament.

Starosta Jiří Šimánek se včera sešel s žáky devátých ročníků plánské školy. Na pomoc si s sebou vzal „ministra“ kultury Františka Doubka. Podněty náctiletých chtěli slyšet osobně.

V úvodu seznámil studenty s tím, jak vlastně město funguje, jaké pravomoce má rada i zastupitelstvo.

„Za dva nejdůležitější dokumenty považuji územní a finanční plán. Rozpočet se musí sestavovat jako doma. Cílem je dát příjmy a výdaje do rovnováhy,“ vysvětloval starosta. Dodal, že Planá nad Lužnicí ročně hospodaří průměrně s 40 až 45 miliony korun. Do rozpočtu se musí vejít všechno, co chce město udělat. Půjde více do kultury, do sportu nebo na opravu silnic? To vše rozpoutává polemiku. Nikdy se nelze zavděčit všem. A už vůbec ne kritickému mládí.

Planá kino neuživí

„V Plané není kino, chybí tu něco jako čajovna nebo kavárna,“ znělo z publika.
Samotné kino se neuživí a čajovna je otázkou soukromého subjektu, který by ji provozoval. „Spíš než o samostatném kině uvažujeme o multifunkčním kulturně sportovním zařízení, kde by se daly pořádat různé akce, popřípadě i promítat filmy,“ reagoval starosta. V úvahu by připadala sokolovna, kterou by chtělo město rozšířit.

Do debaty vstupuje ředitelka školy Hana Velánová. „Kolik jste ochotni dát za lístek do kina? A kolikrát do měsíce?“
A o tom to je. V době multiplexů, domácích kin a nešvaru stahování, má biograf jen pramalou šanci na život.

Na přetřes přicházejí další témata. Koupaliště, skatepark, doprava.
„Na dopravu dá město ročně dva miliony korun. Samozřejmě jsme uvažovali i o tom, že bychom chtěli dopravně obsloužit i okolní obce. Ty by musely také finančně participovat, ale především čekáme na dostavění dálnice. Když pojede autobus od Ústrašic, nedostane se kvůli hustému provozu ani zpátky na hlavní,“ vysvětluje Šimánek.

A na skatepark už je zaděláno. Jen se budou muset dodržet hlukové limity. Plánští už mají v merku i lokalitu. Už zbývá jen pozemek získat do vlastnictví a vyčlenit peníze.

„Nápady nemusí jít jen shora. Z občanské iniciativy, kterou město podpoří, vznikne v Plané v dohledné době i dráha pro kola. O to právě jde. Bude pro nás přínosem vědět, co chcete, a co vám naopak vadí. Musíme stát pevně nohama na zemi, ale bez vzájemné komunikace to nepůjde. Tak nám s tím trochu pomozte,“ vybízel v závěru debaty starosta. Pak deváťákům popřál hodně štěstí do dalších studií a vyjádřil přání, aby se do Plané vždycky rádi vraceli.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení