V případu zavražděného novorozence zatím žádné obvinění nepadlo. Mladá rodička stále leží v nemocnici a vyšetřovatelé čekají na výsledek pitvy. Ta by se měla uskutečnit v úterý. Pak policie zveřejní k tragické události další informace.

„Matku jsme ještě neobvinili. Je v péči lékařů a její zdravotní stav to zatím neumožňuje. Obvinění jí bude sděleno na základě pitvy,“ řekla včera odpoledne Táborskému deníku jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická. Pitva ukáže, kdy se miminko narodilo a jak dlouho žilo.

Na základě sobotního výslechu matky policie vyloučila, že by měla komplice, a pracuje už pouze s verzí, že došlo k trestnému činu vraždy novorozence matkou. „Za tento čin, který má v trestním právu zvláštní paragraf, hrozí ženě trest odnětí svobody na tři až osm let,“ uvedla Holická.
Kromě spekulací, že dívka po tajném porodu vyhodila dítě z okna, se mluví i tom, že otcem by měl být čtrnáctiletý chlapec. Policie to ovšem nepotvrdila. „Údajné otcovství nevyšetřujeme. Informace, že se jedná o nezletilého, je pouze spekulace,“ uvedla Holická.

V rychlých laických soudech je v podobných případech třeba brát zřetel na psychiku rodičky. Ta totiž porodem dostává zabrat.

„Motivy jsou dva: za prvé může jít o těžkou a za druhé o lehčí poporodní psychózu,“ upozorňuje přednosta Sexuologického ústavu Jaroslav Zvěřina. Dodává, že v prvním případě dojde k úplnému zničení psychózy, kdy žena z naprosto nelogických příčin dítě usmrtí. „Jde o takovou panickou poporodní reakci, která se může stát a žena za to prakticky vůbec nemůže,“ dodává lékař, podle něhož problém v posouzení přináší, pokud žena těhotenství tají. „To potom spíš svědčí o konfliktním vztahu k dítěti i k jeho otci. Nejčastěji je agrese vůči dítěti mířená na partnera nebo na domnělou nepřátelskou sílu, která ženě nějakým způsobem těhotenství komplikuje tak, že je nechtěné,“ dodává Zvěřina.

Utajit těhotenství podle něj není nic snadného, pokud se to dívce, která za vraždu novorozence matkou, podařilo, musela tomu věnovat velké úsilí. „Pak už by ale nešlo o psychózu, ale o méně závažnou duševní poruchu.“

Alena Šatrová
Petra Novotná