Čtyřiaosmdesátiletá Danuše Vontrobová žije v bechyňském domě s pečovatelskou službou. Jako první ve městě projevila zájem o tísňovou péči. Podle jejích slov ulehčí život nejen jí, ale i rodině.

Slyšela jste někdy předtím
o tísňové péči nebo to byla
pro vás novinka?
Službu znám již dlouhá léta. Dříve jsme žila v Ostravě. Přístrojek používala kamarádka Bětka a byla velice spokojená. Trpěla Meniérovou nemocí a také často padala. Pomoc byla na místě vždy včas. Záchranná služba měla klíče a mohla se k ní dostat. Takže já jsem to s ní všechno prožívala. Já sama jsem se tady potom alespoň dva roky pídila, kde by se to dalo sehnat. Když tedy z města přišli s tím, že službu zřizují, nic jsem si nemusela rozmýšlet.

Proč jste se rozhodla, že si ji zavedete?
Mám už tři endoprotézy a venku chodím o holi. I v bytě mám problémy s schůzí. Kdybych upadla, tak se tady na nikoho nedovolám. To byl jeden z důvodů. Další je, že pan doktor, který mě v Ostravě operoval, měl zlaté ruce. Po zákrocích jsem neměla žádné bolesti a v mých letech beru pouze léky na tlak, stále hraji petanque a cvičím. Udržuji se tak v kondici. Jako svůj dík za výbornou práci jsem se rozhodla svoje tělo po smrti věnovat medicíně, aby vyrostl další dobrý doktor a mohl udělat další lidi šťastnými. Pracovala jsem s postiženými dětmi a tam jsem se naučila mít úplně jiný vztah k životu a vnímat jinak bolest. Vím, že to zní asi zvláštně, ale kdyby došlo k nejhoršímu, tak mě tady najdou alespoň včas a posloužím ještě dobré věci.

Co si od služby slibujete?
V Bechyni mám děti s rodinami. I proto jsem se sem po smrti manžela stěhovala. Musí se na mě furt ohlížet a nejedou třeba na víkend pryč, protože mají strach, kdyby se něco stalo. Takhle si mohu i v noci pomoc zajistit sama. Jsem tedy samostatnější a jim ulehčím od starostí.

V čem tkví, že ostatní prozatím zájem neprojevují?
S kamarády jsem mluvila a nechtějí o tom slyšet. Prý je poplatek tři sta korun vysoký. Tomu upřímně nerozumím. Platili by za něco, co jim může ulehčit život. Služba se jim líbí, ale musela by být za nižší cenu nebo zdarma.