Jak vysvětluje Antonín Michal, ředitel závodu a starosta místního hasičského sboru, který akci pravidelně pořádá, na trati S kopce do kopce jde především o to předvést vyrovnanou jízdu. „Je to jízda pravidelnosti, to znamená, že se řidič musí na trati co nejvíc přiblížit průměrné rychlosti, kterou si předem zvolí. Účastníci absolvují dvě kola. Časy obou se po dojezdu do cíle porovnávají a hodnotí se, nakolik jezdec dodržel danou rychlost a jak velký je rozdíl časů těch dvou kol."

Ve veteránech to není úplně jednoduchý úkol. „Náročná je samotná technika jízdy. Trať je členitá, plná zatáček, stoupání, klesání. To samo o sobě prověří, jak s tím autem kdo umí jezdit. Není to jako v těch moderních, tady máte mnohdy mechanické brzdy, žádné posilovače, člověk musí hodně předvídat a přemýšlet, co s tím autem bude dělat," přibližuje Antonín Michal, co soutěž vyžaduje od šoférů.

Krajský všesokolský slet v Českých Budějovicích.
Sokolové měli krajský slet v Budějovicích. Najdete se na fotkách?

Obdivovat jejich řidičské schopnosti i nádherné veterány mohli nejen Svatojanští, ale i lidé po celé asi dvacetikilometrové trase malebnou krajinou. Ta letos vedla k Velešínu, přes Dlouhou, Výheň, Kaplici - nádraží, Pořešín a Malči zpět do Svatého Jana nad Malší. S kopce do kopce ale není jen samotný závod, akce je pro milovníky veteránů, ať už aut nebo motocyklů, i příležitostí potkat se a pobavit s kamarády podobného ražení.