VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S hanbú odjeli, napsal letopisec o dobyvatelích

Tábor – Předchozí díl pojednával o návratu některých lidí z Tábora zpět ke svým feudálům. Kněží v Táboře poskytovali vzdělání všem bez rozdílu. K lidem se záměrně vyjadřovali běžnou a srozumitelnou češtinou. Aeneas Silvius, pozdější papež, řekl o Táborských: „Tento proradný lidský rod má jen to dobré do sebe, že miluje vzdělanost."

19.5.2012
SDÍLEJ:

Důmyslností táborského opevnění se inspirovala ostatní královská města bezmála dalších sto let.Foto: Josef Musil

Ano, táborský lid miluje vzdělanost natolik, že jeho školství je de facto bezplatné. Všechny výdaje spojené se školou hradí městská obec a  zrovna tak poskytuje nezbytné životní potřeby všem místním usídleným kněžím a kazatelům. Kromě obilí, piva, tuku, zeleniny, dřeva a všech domácích potřeb přilepšuje město každý měsíc svým kněžím po šedesáti groších, aby si za ně mohli koupit ryby, čerstvé maso a chtějí-li, také víno.

Jan Kravín se styděl

Dokonce i pro náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického, který s husity v lecčem souhlasí, je taková štědrost nepřijatelná, zrovna jako husitská bojovnost. V Replice proti Mikuláši Biskupcovi napadá „úředníky modly", žijící na útraty svedeného lidu.

Dobře zaopatření táborští „úředníci modly" jsou ale úspěšní. Jejich škola může směle soupeřit se středními, tzv. partikulárními školami velkých královských měst. Ve 40. letech 15. století doplňují výuku i o latinu a dokáží připravit nadané žáky pro vysokoškolské studium v Praze.

První žák, jenž úspěšně skládá bakalářské zkoušky na fakultu v Praze, má nepřehlédnutelné jméno – Jan Kravín z Tábora. Odpromuje 14. října 1448 a bude pokračovat ve studiu ve Ferraře, kde získá mistrovský titul. Tam už mu ale jeho táborský původ bude na obtíž. Jméno si hned při zápisu do školy změní na Jan z Hradiště, aby ve ferrarském biskupství neupozorňoval na svůj kacířský táborský původ. Až se vrátí do Čech, zařadí se dokonce mezi bojovné preláty oživlého katolicismu.

Nedobytná pevnost

Škoda že se Jan Kravín v Itálii styděl za Tábor, poněvadž právě jeho domovské město v polovině 15. století velmi připomínalo typ italské městské republiky.

Do velkolepě pojatého opevňovacího systému na ostrohu s téměř nepřístupnými srázy nad Lužnicí a Tismenickým potokem dokázali Táborští začlenit i části staršího opevnění někdejšího města Hradiště včetně původního hradu. Tím během první poloviny 15. století položili základ důmyslné soustavy opevnění.

Z Tábora  se  stala  nedo-bytná pevnost. Podstatu opevnění tvořila vnitřní městská a  vnější parkánová zeď, obepínající celé sedmnáctihektarové sídliště. Obranyschopnost města posilovaly na důležitých úsecích vysunuté opevňovací pozice, věže a bašty. Na předem určených místech Táboráci vybudovali brány. Na jihozápadní straně vyrostly takzvané hradské brány, které později získaly názvy Bechyňská a Klokotská. Východní okraj města střežil pozoruhodný pevnostní systém tří navazujících bran s barbakánem. Na tehdejší dobu to bylo ojedinělé pojetí městského opevnění s vysokou účinností, kterým se inspirovala ostatní města království při svém opevňování bezmála dalších sto let.

Důmyslnost táborského opevnění poznal roku 1438 Albrecht V. Habsburský, Zikmundův zeť (Zikmund předchozího roku zemřel).

Albrecht obléhal Tábor pět týdnů. Jeho vojáci pustošili okolní krajinu a vypálili a vybili Kozí hrádek, do nějž se život už nevrátil stejně jako do nejméně dvou vsí, které také lehly popelem.

Jedna z těch vsí se jmenovala Kravín. Odtud při zakládání Tábora odešli obyvatelé do nové zaslíbené obce a mezi nimi jistě i rodiče Jana Kravína z Tábora, jenž se později při studiu ve Ferraře vzdal svého takzvaného jména místního s předložkou. Kdyby v Kravíně bývali zůstali, žádný bojovný prelát Jan z Hradiště by neexistoval.

Zrada nepomohla

Albrechtova vojenská akce přinesla táborskému okolí velké škody, ale Tábor se ubránil. Ani rakouský kníže Ulrich II. řečený z Celje si při dobývání opevněného města nevedl o nic lépe, ačkoli na něj zaútočil ještě téhož roku v domnění, že pořídí lépe než jeho královský švagr. Když totiž po neúspěšném dobývání Tábora odjel Albrecht na tažení do Slezska, svěřil po dobu své nepřítomnosti zemskou správu právě Ulrichovi. A ten si umínil, že vyplení Tábor, z něhož rok co rok vyjížděly loupeživé výpravy do Rakous.

Na rozdíl od Albrechta táhl k Táboru potají a chtěl ho přepadnout za pomoci zrady. K opevnění města se jeho vojákům podařilo přistavit žebříky, ale dál se nedostali. Starý letopisec zapsal, že „s hanbú odjeli".

Josef Musil

Autor: Redakce

19.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu(16 500 Kč)

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách vedoucí prodejny potravinářského zboží typu masna/uzenina. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -Zodpovědnost za chod prodejny, objednávky, příjem zboží, vedení pracovního týmu , -zodpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, -prodej masa a uzeniny (příprava, skladování), inventury, Požadujeme:, -samostatnost, zodpovědnost, časová flexibilita, ochota učit se, -vyučení v oboru nebo praxe podmínkou , -trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami, -příjemné vystupování , Nabízíme:, -práci pro stabilní českou společnost, -pracovní smlouvu s možností prodloužení na dobu neurčitou , -odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity, První kontakt pouze telefonicky (8:00 - 17:00) nebo emailem. , nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. - tábor, Světlogorská, č.p. 2769, 390 05 Tábor 5. Informace: Kitnerová, +420 607 006 160.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská(7 165 Kč)

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních uklízeč/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 7165 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr by byl uzavřen na dobu určitou tj. 12 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou. Pracovní dobu je možné domluvit dle časových možností uchazeče a programu akcí MSKS., Případní zájemci budou do výběrového řízení zařazeni poté, co doručí na adresu MSKS písemnou přihlášku v zalepené obálce označené "VŘ - uklízeč / ka - neotvírat" a to nejpozději do 15.3.2018 do 15:00 hodin. Náležitosti přihlášky jsou zveřejněny na webových stránkách www.kultura.sezimovo-usti.cz., Příspěvek na stravu v podobě stravenek, 25 dní dovolené. Pracoviště: Městské středisko kultury a sportu, náměstí Tomáše Bati, č.p. 701, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Romana Krůčková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(5 000 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech pracovník/ice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracoviště ÚZSVM Tábor, kontakt pouze tel.: po-pá 8:00 - 16:00 nebo e-mailem. Pracoviště: Simacek facility cz, spol. s r.o., tábor, Roháčova, č.p. 2614, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Harudová, +420 727 981 957.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(30 000 Kč)

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení servisní technik - CNC stroje. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 46000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SERVISNI TECHNIK S AJ - CNC STROJE, Instalace a servis CNC stroj., Diagnostika zavad u strojů a zařízeni, Komunikace se zakazniky a kolegy v tymu, Zaškolovani zakaznika k obsluze strojů, Cestovani po ČR v ramci servisu, Požadujeme, SOU/SŠ/VŠ technickeho zaměřeni, Praxi na obdobne pozici min. 3 roky, Anglicky jazyk na mirně pokročile urovni podminkou, Platnou vyhlašku č. 50/78 Sb. ˜ 5 - vyhodou, Platny ŘP Sk. B a ochotu cestovat po ČR, Nabizime, Zajimavou praci se špičkovymi technologiemi ve stabilni společnosti, Možnost vlastni seberealizace, Šanci na profesni a osobni rozvoj, Zajimave mzdove ohodnoceni a bonusy, Důkladne zaškoleni v zahranični centrale, Misto vykonu prace: cela Česka Republika, Automobil, notebook (i k soukromým účelům), stravenky. Pracoviště: Newtech s.r.o. - provozovna, Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jan Hornát, +420 727 986 013.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Masopustní průvod prošel v sobotu Myslkovicemi už pojedenapadesáté.
13

OBRAZEM: Masopustní průvod prošel Myslkovicemi už pojedenapadesáté

Milan Křížek působil v Českých Budějovicích.

Zemřel skladatel Milan Křížek

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Další opilci za volantem

Táborsko – Policisté v pondělí zahájili trestní řízení proti muži (33), kterého krátce po sobotní půl šesté hodině ranní kontrolovali na táborském sídlišti Nad Lužnicí.

OBRAZEM: Střelnice vybírala na invalidní vozík pro psa

Tábor - Kromě oslavy Nového roku Psa se ve Střelnici vybíralo také na invalidní vozík pro handicapovaného psa.

Kromě psů najdou v útulku azyl i kočky

Tábor - Přechodné ubytování v táborském útulku ve Vápenné strouze získaly kromě psů i kočky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT