U rybníka Pilaře nedaleko Nadějkova bylo v pondělí 13. července rušno. Tlak vody z přívalových dešťů poničil hráz a ta hrozila protržením. V ohrožení bylo několik stavení pod ním.

„Pokud se hráz protrhne, ohrozit by to mohlo jednu autodílnu a pár stavení. Všichni jsou už o nebezpečí vyrozuměni,“ sdělil v pondělí krátce po poledni starosta Nadějkova Zdeněk Černý.

Na problém přišli pracovníci táborského odboru životního prostředí při monitorování terénu v souvislosti s bouřkovými stavy na Jistebnicku už minulé úterý. Během dneška se ale situace dramaticky zhoršila. Na místě byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. U rybníka zasahovali dobrovolní hasiči z okolních obcí.

„Velké čerpadlo, které by začalo z rybníka vodu odebírat, nebylo možné k Pilaři dopravit. Voda se musí odčerpávat pomocí stříkaček,“ naznačil operační důstojník táborských hasičů Milan Řezáč.

K rybníku totiž nevede žádná silnice a louky jsou po deštích podmáčené. Kromě odčerpávání vody se v pondělí chystaly zásahy přímo do hráze.
„Hráz se musí nejdřív zpevnit, poté se přebagruje a rybník by se měl řízeně vypouštět,“ informoval majitel rybníku Marek Anděl.

Jeho už v roce 2006 odbor životního prostředí upozorňoval, že hráz není v pořádku a že je situaci třeba řešit.

„Část hráze, na kterou upozorňovali z životního prostředí, už byla mezitím opravena. Loni na úplně jiném místě se poškodilo potrubí, které dnešní škodu napáchalo. Po loňském výlovu a vypuštění jsme už rybník znovu nenapouštěli. Přes zimu se ale z poloviny naplnil a jarní vody ucpaly kbel,“ vysvětlil Anděl.

Rybník neodtékal tak, jak by měl a velké deště posledních týdnů dílo zkázy dokonaly. Během záplav na Jistebnicku sám vlastník upozorňoval hasiče, že s Pilařem by mohly být potíže. Pondělí jeho slova bohužel potvrdilo.

Poprvé se lžíce bagru zaryla do hráze až před devatenáctou hodinou. Práce na regulaci hladiny trvaly do pozdních nočních hodin.