Když se včera ráno vydal Jaroslav Vrána na hráz mladvožického Podhradního rybníku, jeho kroky sem nevedly náhodně. Je totiž majitelem malé vodní elektrárny stojící pod jeho břehy. V montérkách a holínkách se zádumčivým pohledem vytahoval z auta rýžové koště, aby se posléze pokusil alespoň trochu zmírnit škody, které tady voda za sebou zanechala. Po cestě ke dveřím budovy se ale musel opatrně vyhnout podemleté silnici. Nevydržela nápor přírodního živlu. Z části se sesula a jinde popraskala.

„Když jsem přišel na místo poprvé, byl v elektrárničce více jak metr vody. Hrozný pohled. Všude okolo spoušť. Nyní je jí tady stále ještě necelých dvacet centimetrů," popisuje třiasedmdesátiletý muž snažící se vymést nánosy špíny z dostupných míst.

Zavzpomínal také na povodeň před jedenácti lety. „Tohle bylo daleko horší než v roce 2002. Voda přetékala přes hráz i silnici a nedala se vůbec přejít. Proud by vás stáhl s sebou. Bylo to prostě moc špatné. Předtím akorát stoupla hladina, ale rybník nenapáchal takovou pohromu," vypráví Jaroslav Vrána s tím, že na sčítání škod je zatím brzy: „Škody ještě neřeším. Vůbec nic. Musím vše napřed vyčistit a zjistit, co zařízení vlastně vůbec bude," konstatoval.

Motor na odpis

Sám se ale pomalu smiřuje s tím, že se zřejmě musí připravit na nejhorší. „Pravděpodobně odešel v elektrárně motor. Bude nejspíš na vyhození," míní.

„Tohle je pro mě už náročné. Ale musím se s tím nějak poprat, stejně jako jiní," uzavřel Jaroslav Vrána.
Právě u Podhradního rybníku v lokalitě Pavlov je silnice uzavřená a platí tady zákaz vstupu. Radnice tady také bude napravovat největší škody. Vedení města v neděli muselo z několika domů lidi evakuovat.

Silnice u Podhradního rybníka neodolala náporům vody. Vedení města nyní sčítá škody.

"Hrozilo, že se hráz protrhne. Rybník je totiž spádový a proudí do něj voda z nádrží nad ním. Nechtěli jsme nic nechat náhodě a riskovat. Proto jsme hned první den klepali u obyvatel na dveře, ať si sbalí to nejnutnější a odvezli je rychle do bezpečí. Vše jsme řešili osobně," popsal starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský těžké okolnosti předchozích dnů.
V tuto chvíli je již rybník zpět ve svých březích a začne se pomalu odpouštět.

Voda smetla silnice. Místní takovou sílu nepamatují

Zatímco na jiných místech Táborska bojovali lidé s rozbouřenými řekami, v Mladé Vožici čelili vodě z rybníků, která nadělala po městě největší škody. Hladiny sice klesají, radnice i občané se ještě dlouho budou vypořádávat s následky.

„Řeka Blanice, která tady protéká ve ve většině zalila louky a pole. Nejvíce starostí nám nadělaly rybníky. Panský zatopil i domy. Obyvatele v lokalitě Pavlov a Pod Hradem ohrožoval zase Žahourův a Podhradní rybník," popsal dění starosta Jaroslav Větrovský.

Poničená hráz

U rybníka, který sousedí s Žahourovým mlýnem, dělníci opravují poničenou hráz. Silnice směrem na Smilovy Hory je tady uzavřená. Jak nám majitel mlýna upřesnil, hladina se tady zvýšila o necelé dva metry.

„Hráz poškodila voda v neděli dopoledne, kdy se vytvořila kaverna pod silnicí, kterou protékala voda a hráz tak odebírala. Z tohoto důvodu jsme evakuovali Pavlov i Podhradí. Celkem šlo o šestadvacet obyvatel.
Kdyby nedej bože došlo k protržení, rybník by je zatopil," konstatoval starosta. Dodal, že rybník má návaznost na Podhradský, který by se protrhl také.

Oprava hráze u Žahourova rybníka.

I Panský rybník téměř v centru města ukázal svoji sílu. Podle dvaasedmdesátiletého muže, který bydlí jen několik metrů od jeho břehu, se za celá desetiletí o tolik ještě hladina nezvedla. Sám měl vodu na zahradě.

„Hladina se zvedla asi o metr a voda šla pod svodidly přes silnici. Nejbližší baráky zatopila. Je tady velký přítok až od Miličína. Přišlo to hrozně rychle a nestačili upouštět. Od roku 1942 nepamatuji, že by voda šla přes silnici," zhodnotil situaci senior.
Ve středu kvůli povodním mimořádně zasedali i mladovožičtí zastupitelé. „Nejdříve jsme se všichni seznámili s rozsahem škod, které voda napáchala, a poté jsme je všechny fyzicky objeli, abychom zkázu viděli na vlastní oči," shrnul Jaroslav Větrovský.

Poznamenal, že zastupitelé na jednání nakonec pověřili radu města, aby se řešení škod věnovala.

„V současné době neumím říct, kolik peněz bude potřeba na to, aby se po povodni opravilo vše, co je dnes potřeba," uvedl dále starosta s tím, že zatím budou veškeré náklady hradit z městského rozpočtu.

Pokud bude ale vypsán program na úhradu škod po povodni, město se pokusí získat další prostředky i z něj.
„Lidé, kteří budou potřebovat finančně pomoci s nápravou, se mohou přihlásit na městském úřadě," dodal Jaroslav Větrovský.