Pod jezem v Roudné na řece Lužnici je vody opravdu málo.

Podle rybářů ale za to nemůže jen sucho a nedostatek vody, ale viní místní malou vodní elektrárnu (MVE).

„Lidé tady z toho nadšení nejsou. Majitel elektrárny tady drží vodu a pouští ji jen tehdy, když si potřebuje vyrobit elektřinu,“ říká místní obyvatelka, která si nepřála být jmenována.

Jiří Šenk má chatu kousek od řeky a chodí na ni pravidelně rybařit. „Posledních pár let se to stává často. Podle mě je důvodem nedostatku vody to, že si majitel elektrárny šetří vodu nad jezem, aby mohl vyrábět elektřinu,“ říká.

Dodává, že ze své chaty pravidelně sleduje vodní rázy. „Vidím, jak se voda zvedá a zase vrací. Podle mě za to může spouštění elektrárny,“ myslí si Jiří Šenk.

Lanovka na Kleť se zastavila, zasahují hasiči.
Na Kleti stojí lanovka, uvízlí pasažéři čekají na pomoc hasičů

Majitel elektrárny Vladislav Dvořák ale s názorem rybářů nesouhlasí. „Elektrárna mi už týden stojí. Rázové vlny jsou zapříčiněny aktivitou na horním toku řeky. Na horním toku Nežárky dochází k nedovolené manipulaci. Už od začátku června probíhá šetření, které to zdokladovalo,“ vysvětluje Vladislav Dvořák. Nežárka je přítokem Lužnice a na stavu vody se výrazně podílí.

Hugo Roldán z Povodí Vltavy říká, že každá vodní elektrárna je povinna se řídit na míru vytvořeným manipulačním řádem. „Jsou však i takové, které jej porušují,“ připouští.
Majitel roudenské elektrárny Vladislav Dvořák však odmítá, že by mezi ně patřil.

„Mám jednu z nejlépe automatizovaných MVE v jižních Čechách. Všude jsou čidla, která stav vody zaznamenávají a spouští vše tak, jak má podle manipulačního řádu být,“ vysvětluje Vladislav Dvořák.

Zároveň dodává, že E.ON má podrobnou kontinuální statistiku činnosti elektrárny, a případné zájemce zve, aby se přišli podívat.

„Není problém se domluvit a já to každému rád ukážu a předvedu,“ říká s dovětkem, že nemá důvod cokoli tajit.

Dopravní nehoda na vlakovém přejezdu  v Měšické ulici v Táboře.
Nehoda na trati v Táboře, řidiče auta odvezla záchranka