V pondělí totiž odstartovala sezona lovu rybích predárotů. V obležení rybářů se tak na Českokrumlovsku ocitly úseky lipenského jezera, a to včetně vyrovnávací nádrže, ale také řeky a rybníky. I když, jak kde. Start sezony už zdaleka není natolik masovou záležitostí, jako tomu bylo dřív. Ovšem velkou roli hraje fakt, jestli zahájení sezony připadá na víkend, nebo na všední den či dokonce na pondělí jako včera.

„Od té doby, co je na Lipně dovoleno používat jako návnadu rybičku až od 20 centimetrů, rybářů ubylo," říká českokrumlovský sportovní rybář Jiří Krýsl. „Dřív bývalo na Lipně všude lodiček, že se to pomalu ani nedalo spočítat. Jenomže chytit candáta na velkou rybičku už není tak snadné. Pro něho jsou ideálnější rybky velké šest sedm centimetrů, ale snad je to opatření k něčemu dobré."

K tomuto nařízení vede Jihočeský rybářský územní svaz snaha ochránit v lipenském jezeře menší candáty. „Platí to asi čtyři pět let," vysvětlil Jiří Krýsl. „Protože, když rybář vytáhne z hloubky candáta, působí rozdílnost tlaků na candáty zhoubně, a když rybář toho menšího poté pustí zpátky, ryba uhyne. A zdá se, že to pomáhá, protože candáti jsou v poslední době větší."

Letos platí na Lipně novinka. Od včerejška až do 31. srpna mohou rybáři na levém břehu Lipna chytat nonstop čtyřiadvacet hodin denně. 
S tím, že přesně o půlnoci si musí rybář zapsat další lovný den.

Každý takový rybář musí být osvětlen, aby ho rybářská stráž viděla. A chytat smí rybář jen ze břehu. „To platí na zkušební dobu dvou let," dodal Jiří Krýsl.

Ryb by mělo být v lovných revírech dost. Jednak pstruhové vody pěkně zarybnil Jihočeský územní svaz díky nedávnému mistrovství světa v muškaření, ale činily se i místní rybářské organizace. „Třeba do rybníku Sebevrah jsme dávali candáty, ale do rybníka na Horní Bráně je nasadíme až v září, až se tam rozmnoží nasazený lín, aby candáti měli potravu," řekl Pavel Šťastný, hospodář Místní organizace ČRS Český Krumlov.

Vrybníku Sebevrah se kromě candátů skrývají i štiky. Janu Kozlovi z Přídolí a jeho synovi Martinovi ale odpoledne nebraly. „Zatím mi zabral jenom okounek," řekl Martin, který už za svou krátkou rybářskou kariéru má za sebou úlovky kaprů, cejnů, okounů, bělic a dokonce i úhoře. „Ještě tu budeme dvě hodiny, tak uvidíme," řekl Jan Kozel, který se podivoval, že byli u rybníku sami, což u Sebevraha nebývá zvykem.