„Zvyšuje se minimální mzda, veškeré náklady se zvyšují, a my jsme museli zavést jistá opatření, abychom nebyli proděleční,“ řekl Deníku Rudolf Bayer za Rybářský svaz v Táboře.
„Změna nařizuje rybáři nachytat pouze padesát kusů ušlechtilých ryb, mezi které se řadí štika, sumec, candát, kapr a bolen. Po nachytání padesáti kusů je rybář povinnen zakoupit si další rybářskou povolenku. Mimopstruhová povolenka pro Jihočeský kraj stojí tisíc korun, pstruhová o stopadesát korun více. Dále jsou k dispozici povolenky místní, celosvazová a superpovolenka pro celé území České republiky ve výši tisíc osmset korun,“ vysvětlil Bayer.
Sportovní rybáři a rybáři „srdcaři“ změnu hodnotí kladně. „Pytláci a rybáři bez lístků, kteří doslova vykořisťují naše rybníky a řeky dostali zase nějaká preventivní opatření. Pokud někdo chytá pro radost a nebo si nechává malou část úlovku pro vlastní potřebu, nikoho tato změna nepoškodí, ani neurazí. Padesát kusů není malý počet a pro běžné rybaření bohatě postačí. Kdo bude mít apetit větší, koupí si další povolenku, já bych v tom problémneviděl. Pytláci mají situaci poněkud ztíženou,“ poznamenal bývalý sportovní rybář Michal Kupsa z Tábora. „Pokuty již neexistují, věc se předává přímo Policii ČR a ta věc řeší buď jako přečin nebo jako trestný čin pytláctví,“ upřesnil Bayer.

Obává se další změny, která může přispět k rozšíření pytláctví. „Nejmenší lovná míra u pstruhů, která je výjimečná pro Jihočeský kraj, se zvýšila ze čtyřiceti na čtyřicet pět centimetrů. Třeba takoví Pražáci si s mírou určitě hlavu lámat nebudou,“ dodal Bayer.