Kde mám ty nohy? Dá se tím lepidlem slepit ruce? I pusa? Švitoření dětí z Cheironu nebralo konce Pavla Srncová z loutkového divadla Karromato nevěděla, kam dřív skočit. Přijela do Tábora spolu se svým rumunským kolegou učit děti vyrábět loutky z molitanu.

Dílny jsou součástí mezinárodního projektu s ústředním motem Lidé na okraji společnosti. Karromato v těchto dnech společně s Rumuny objíždí společně speciální, ale i základní školy a včera zakotvili i v táborském Cheironu.

„Do projektu je zapojen český soubor Karromato, rumunské loutkové divadlo z Aradu a francouzský soubor z Belfordu. Cílem je zapojit děti do společnosti prostřednictvím kultury, a to především děti, které jsou ze sociálně slabších rodin, nebo trpí nějakým jiným hendikepem a ke kultuře se špatně dostávají,“ vysvětluje princip projektu jeho koordinátorka Pavla Srncová, která je zároveň členkou divadla Karromato.
Ve Francii i v Rumunsku se se dílny přestěhovaly především do oblastí, ve kterých převažují emigranti nebo občané romské národnosti. Každý ze tří souborů učí jinou techniku, ale výsledkem je vždycky loutka, se kterou lze hrát divadlo.

„Projekt by měla završit představení na téma Lidé na okraji společnosti, která si připraví každý soubor. Rádi bychom ale zapojili i děti, aby nezůstalo jen u vyrábění molitanových panáčků. Aby věděly, že se v tom dá pokračovat a že divadlo je vlastně velká zábava,“ líčí Pavla Srncová.
Dětem z Cheironu šlo vyrábění pěkně od ruky. „Vyrobím si holčičku a bude se jmenovat Alexandra. Vůbec to není těžké. A budu si s ní hrát doma divadlo. Zrovna včera jsme byli se školou v divadle na pohádce Čert a Káča, akorát ty loutky byly ze dřeva,“ prozradila desetiletá školačka Aneta Vašíčková z Tábora.
Přestože projekt počítá s tím, že zahraniční divadelníci budou v ostatních zemích učit svoje techniky výroby loutek, Karromato chce na Táborsku představit i tu svou. V červnu objede školy se stínovým divadlem.

„Děti se budou moci podívat na naše představení, vystřihají si loutky z papíru a případně si s nimi také něco nacvičí,“ doplnila Pavla Srncová.
Projekt se zapsal do roku 2010 pod tématiku Boje proti chudobě a společenskému vyloučení. Na podzim vyvrcholí vystoupením všech tří souborů na půdě soběslavského kina, kulturního domu a domu dětí a mládeže. Svoje výrobky spolu s krátkým představením předvedou i některé zúčastněné děti. Kromě toho se chystá také seminář na téma, jak zapojovat znevýhodněné skupiny do společnosti prostřednictvím kultury.