Počet nezletilých, kteří mají zkušenost s alkoholem, se v České republice v letech 2002 až 2012 zvýšil ze 70 na alarmujících 94 procent. Vyplývá to ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Se skupinkami bujaře slavících a hýřících mladých lidí se u Jordánu setkal asi každý, kdo tudy prochází. Posedávají na lavičkách a dopřávají si nejen laciné víno z krabice. Zákon je před alkoholem chrání, proto jeho pořízení komplikuje a prodej povoluje až plnoletým. Bylo by zvláštní, aby nevymysleli, jak ho obejít. Starší kamarád přece rád vypomůže. Někdy se ale stačí vydat přímo do obchodu. Našeho figuranta se na věk nikdo neptal.

„Většinou chodíme se spolužáky pít na sady, nebo sedíme u Jordánu," přiznává šestnáctiletá Tereza C., která nedávno s kamarády oslavila jejich maturitu. Alkohol prý rozhodně nevyhledává pravidelně, občas si ho ale povolí. Žádný trest jí totiž dle našich zákonů nehrozí. „Zákonodárci by měli zavést odpovědnost za konzumaci alkoholu. I když nám mladiství sdělí, kde si alkohol nakoupili, nemůžeme je nijak potrestat. Pokutu dostane pouze ten, kdo jim alkohol poskytl nebo prodal," vysvětluje velitel táborské městské policie Petr Svoboda.

Táborský deník zjistil, jak snadné je pro nezletilé alkohol si opatřit. Šestnáctiletého Michala Černého jsme s pětistovkou v kapse poslali do prodejny Albert v obchodním domě Dvořák pro rum. Výsledek? Michal se vracel s širokým úsměvem na tváři a lahví v ruce. Nikdo se ho na věk neptal, prodavačka po něm nepožadovala průkaz totožnosti.

„Bylo to jednoduché, jen jsem řekl, že chci láhev rumu, obsluha mi ji namarkovala, zaplatil jsem a odešel," popsal středoškolák průběh nákupu.

Kontrolu nestíhají

K výsledku našeho testu se vyjádřila mluvčí společnosti Ahold Dagmar Krausová. „Může se stát, že někdy někdo proklouzne, nicméně v prodejnách Albert se samozřejmě nesmí prodávat alkohol ani tabákové výrobky lidem, kteří nedosáhli osmnácti let. Zaměstnanci na prodejnách jsou pravidelně proškolováni a upozorňováni, aby si dávali na tento problém pozor, nicméně pokud přijde v prodejní špičce ke kase někdo, u koho prodavačka nepojme na první pohled podezření, že by nemusel být zletilý, nemá čas ho zkontrolovat," připouští Dagmar Krausová.

Počty dětí, které mají s pitím zkušenost, se v Táboře naštěstí poslední roky příliš nezvedají. Rozdíl oproti minulosti je hlavně v tom, zkušenost s alkoholem má stále více nezletilých dívek, a to i mladší 15 let. Pro některé to otvírá cestu do opařanské psychiatrické nemocnice. „S dětmi vyloženě závislými na alkoholu se tady nesetkáváme, ale stává se, že dítě pitím zahání nějaké problémy a nebo se bez určité hladiny alkoholu v krvi vůbec nedovede bavit," naznačila Iva Hodková.

Autor: veronika Gigalová

Velitel městské policie Petr Svoboda:
Stále se setkáváte s tím, že nezletilým nalijí přímo v restauraci nebo baru?
Za polední roky se nám tenhle problém podařilo podchytit. Především tím, že jsme rizikové podniky často navštěvovali a udělili několik pokut.

Zvyšuje se, podle vás, počet nezletilých, kteří pijí? A snižuje se jejich věk?
Řekl bych, že to číslo je stále stejné, většinou jde o mládež věkem blízko k osmnácti rokům. Tedy sedmnáctiletí, kteří například pijí se staršími kamarády.

V čem vidíte největší problém, co se týče alkoholu a mladých lidí?
Myslím, že tohle je velmi špatně ošetřeno z právního hlediska. Podle mě by se měla zavést zodpovědnost za konzumaci alkoholu ve věku nižším než je zákonem povoleno. Ten, který konzumoval, totiž není v tomto směru zodpovědný za žádné protiprávní jednání a tudíž můžeme potrestat jen toho, kdo mu alkohol nalil, prodal nebo poskytl.

Jaký je tedy postup, pokud zajistíte nezletilého v podnapilém stavu?
Po zjištění totožnosti následuje dechová zkouška a v některých případech odvoz domů, kde to oznamujeme rodičům. Je celkem běžné, že rodičům spíš vadí, že jejich potomka přivezla policie, než fakt, že je jejich dítě pod vlivem alkoholu.

Mohl byste uvést nějaký závažný případ s alkoholem? Co je největším nebezpečím pro opilého člověka?
Nejčastěji to bývá podchlazení. V létě to tolik nevadí, ale když v zimě nechá parta opilou holku ležet na lavičce nebo na zemi, je z toho malér. Jeden případ, který dávám za vzor, se týkal mladého kluka, který se v domnění, že je již doma, svlékl do spodního prádla, zul si boty a lehl do sněhu. Do nemocnice byl pak převezen ve velmi špatném zdravotním stavu a ještě dlouho se z toho vzpamatovával.