Jen o dva hlasy nad minimální hranici dostalo od zastupitelů rozdělení peněz, s nimiž bude Tábor příští rok hospodařit. Posílá je do bytů, silnic i škol, na výplaty a do bazénu. V rezervě pak čekají další miliony, které chce radnice použít na rekonstrukce hal v Kvapilově ulici i na stadionu Míru nebo pro první práce na objektu centra seniorů, které vyroste u nemocnice.

Překvapení se v pondělí nekonalo. Opozice avizovala, že takový rozpočet nepodpoří, a záměr dodržela. Z kritiků se ale nechal slyšet jen František Dědič z ODS. Komunisté i Ladislav Novotný z TOP 09 si výtky nechali pro sebe. „Rozpočet má mnoho vad," zdůvodnil Dědič. Neseděla mu položka pro bytový fond.

Podle Františka Dědiče jde dosažený růst provozního přebytku na úkor údržby bytů. „Kdo z nájemníků si stěžuje na špatnou kvalitu bytu, bude si stěžovat dál," domnívá se bývalý starosta Tábora.

Starosta Jiří Fišer oponoval, že u bytového hospodářství jde pouze o optický pokles. Cifra pro rok 2017 podle něj nesnese srovnání se stavem letošního roku.

„U výdajů na údržbu bytového fondu je skutečně pokles, ale je potřeba říct, že v průběhu letošního roku jsme položku (v původním schváleném rozpočtu pro rok 2016) navýšili," vysvětloval. Do letošního roku vstupoval bytový fond s 36,6 milionu korun. Když ale radní snížili výši poskytovaných slev v neopravených domech, dostal se na 55 milionů. Na prahu příštího roku má 40,8 milionu. „Už teď ale víme, že na investice, nikoli tedy údržbu, máme přes 88 milionů, protože slušnou částku máme v rezervě," upřesnil jednatel Bytesu Ondřej Semerák.

Celkem chce Tábor v příštím roce proinvestovat přes 120 milionů, oproti letošnímu roku to je o 34 milionů více. Kalkuluje, že u bank si půjčí 27 milionů, což umožňuje dobrá bilance úvěrového zatížení. Rozpočet zatím nemůže počítat s dotacemi, ty se zapojí až po skutečném přidělení.

Startu se letos mají dočkat první etapa rekonstrukce bazénu za 55 milionů, modernizace haly na stadionu Míru za 60 milionů nebo demolice pro domov seniorů.