Mírné stoupání doprovází kouzelná křížová cesta se čtrnácti zastaveními. Motivy cesty Ježíše od soudu až k jeho ukřižování jsou vytesány do kamenů. Byla vybudovaná v roce 2017.

Na konci cesty se nachází kaple Panny Marie Bolestné z 19. století. Je zde i studánka, kterou stráží strašidlo Doudlo z pohádek Miroslava Krajči. Kaple byla postavena v 19. století na místě původní kapličky nedaleko svákovského pramene. Voda ze zmíněného pramene je odpradávna považována za zázračnou a léčivou.

Rozhledna Svákov s křížovou cestou a kaplí Panny Marie Bolestné.Kaple Panny Marie Bolestné.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

A pak se dáte po žluté doprava a za chvilku dorazíte k pozůstatkům pravěkého hradiště Svákov. Hradiště pocházející pravděpodobně z období raného středověku. Podle pověstí zde mělo stát původní město Soběslav. Je zde vidět zachovalý obvodový val. Původní opevněné hradiště mělo rozlohu asi 4 hektary. Při průzkumu na přelomu 19. a 20. století byla nalezena keramika většinou z 9. století.

Rozhledna Svákov s křížovou cestou a kaplí Panny Marie Bolestné.Hradiště Svákov.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Výlet na Svákov u Soběslavi
Tajemný Svákov: Strašidlo, zbytek pravěkého hradiště i kamenná křížová cesta

A pak už zbývá pár metrů a ocitnete se na planině s dřevěnou rozhlednou, která je vysoká 13,5 metru. Je přístupná v každém ročním období a z jejího ochozu máte Soběslav a řeku Lužnici jako na dlani.

Vrátit se můžete zpátky kolem kaple a nebo se vydáte poměrně strmou lesní pěšinou dolů k parkovišti. Odměnou za poněkud nepříjemný sešup je vyhlídkový altán z první republiky, ze kterého kvůli stromům není sice do krajiny moc vidět, ale je to místo jako stvořené pro krátký odpočinek.