Táborští zelení podle ostatních stran zvolených do zastupitelstva mírně řečeno ustřelili, když tvrdí, že radnice propagací návštěvy hlavy státu zneužila městský rozhlas (viz TD 25. května, str. 16).
Zastupitelka za SZ Michaela Petrová se postavila proti všem ostatním kolegům. „Loni v září, když pořadatelé referenda požádali o jeho vyhlášení, bylo jim sděleno, že rozhlas slouží pouze jako krizový informační systém pro případ ohrožení života či zdraví člověka. Tak jak je možné, že jím byla hlášena návštěva prezidenta a především autogramiáda jeho nové knihy,“ ptá se Petrová. Ačkoli komunisté se většinou na stranu radnice nekloní a nelibě nesou, že nedostávají prostor v Novinách táborské radnice, tentokrát s ní drží basu. „Zelení jsou mimo mísu,“ ohodnotil včera krok zelených Ladislav Šedivý, „patří to přece ke slušnosti. Zelení by měli kritizovat to, že se prezident razantně nestaví proti základně protiraketového radaru,“ domnívá se Šedivý.
S vyhlášením termínu návštěvy prezidenta jako hlavy všech lidí Česka bez ohledu na stranickou příslušnost souhlasí i další zastupitelé. Například Jan Babor (ČSSD) sice potvrdil kritérium pro využití rozhlasu a dovede si představit i jiné formy pro avizování příjezdu Klause do Tábora, nicméně se ke zneužití zařízení nekloní. „Nevidím v tom žádnou tragédii, ale mohl by nastat precedent,“ upřesnil.
Koalice se na způsobu medializace státní návštěvy nedomlouvala. Podle radní za ODS Simony Žirovnické by to na věci nic neměnilo, neboť oficiální státní návštěva hlavy státu podléhá protokolu, který se dojednává pouze se starostou daného města. „Šlo přece o informaci, která se týká všech občanů,“ dodala včera. Stejný názor zastává i Jiří Fišer (T2020). „Návštěva prezidenta se v rozhlase mohla objevit stejně, jako se mohlo ohlásit i zmíněné referendum. Snad jen autogramiáda je soukromou věcí prezidenta a netýká se všech občanů.“


Čtenáři, jaký je váš názor? Měla táborská radnice zvolit jiný postup? Napište nám na reporter.taborsky@denik.cz