Tábor koncem roku odešle přihlášku s projekty, jejichž hodnota přesáhla 430 milionů korun. O peníze se hlásili vlastníci domů: společenství vlastníků, město, Stavební bytové družstvo Tábor.
„Hodnota městského projektu je 226 milionů, které by šly do veřejného prostoru. Na regeneraci Pražského sídliště již máme stavební povolení,“ upřesnil šéf táborského odboru investic a strukturálních fondů Karel Hotový.
Pražské sídliště má po vzoru sousedního Náchodského dostat kvalitní povrchy na komunikace a chodníky, mobiliář či novou zeleň.


Podpora měst
Ke stejnému kroku se v republice rozhodlo 44 měst. Na jedno tak evropské fondy mají v průměru 7,5 milionu euro. Jasno o dělení bude na jaře.
Podmínkou je, že získaný balík se musí přesně dle pravidel rozdělit: 40 procent musí jít povinně na rekonstrukce domů, zbylá část do úprav prostor mezi nimi.
Marii Válečkové se ale nelíbí, že do zóny problémových sídlišť je zahrnuta i ulice Dukelských bojovníků, byť se k čerpání peněz nemůže hlásit. „Je to jen proto, aby se na její úkor vyšperkovalo Pražské sídliště,“ uvedla obyvatelka při nedávné besedě.
Vzhledem k tomu, že ale tato ulice není součástí panelového sídliště, musí počkat na jinou příležitost. Karel Hotový věří, že jednou přijde.
V příštích dvou letech mají vlastníci domů šanci na pokrytí až 56 procent uznatelných nákladů na rekonstrukce objektů. V dalších letech se už podpora bude o šest procent snižovat.
Na výzvu radnice zareagovalo 38 vlastníků, z toho 15 projektů dodalo město. „Je to odpovídající číslo. Kdyby jich bylo víc, nebylo by na jednoho tolik peněz,“ dodal Hotový.
Soběslav možnosti nevyužívá. „Hlásíme se o dotaci na regeneraci sídliště, ale z fondu ministerstva pro místní rozvoj,“ řekl starosta Jindřich Bláha.