Že soukromá firma nepostaví parkovací dům u bývalého pivovaru, se v Táboře ví už dlouho. Také se vědělo, že vzájemné vypořádání investic nebude až tak jednoduché.

Těsnou většinou zastupitelé ale přece jen schválili, že z rezervy města odejde na účet společnosti 3,5 milionu. Opoziční strany – ČSSD, KSČM i zelení takovému rozchodu nefandí.

Podobný způsob podnikání by se totiž zamlouval i Petru Voštovi (ČSSD). „Každý kdo podniká, musí počítat s riziky. Tedy nést i náklady, když se mu něco nepovede,“ řekl při jednání zastupitelstva.

„Je třeba si uvědomit, že kupujeme projekty a celý archeologický průzkum. Materiály budeme mít v šuplíku a až zajistíme vlastní financování stavby, použijeme je,“ míní místostarosta Jiří Bartáček (ODS). Tomuto složení radnice už ale k tomu mandát stačit určitě nebude.

Společnost Dvořáka se k tomu nechce vyjadřovat. „S médii o tom nekomunikujeme, na tuto záležitost jsme vyhlásili informační embargo,“ sdělila právnička firmy Helena Martínková.

Loni na konci října Deníku řekla, že společnost byla ze strany města požádána o odstoupení z projektu. „Nejsou nám však zcela známy důvody,“ řekla loni Martínková.

Podle místostarosty Bartáčka radnice zareagovala na nátlak opozice, která kritizovala změnu investora v průběhu přípravy výstavby parkovacího domu.
Šéf komunistů Ladislav Šedivý v této věci podal žalobu. „Teď zřejmě bude zastavena, když se od smluv odstoupilo. Přesto ve věci budu pokračovat a požadovat znalecké posudky na práce, které městu kancelář pana Dvořáka vyfakturovala,“ ujistil Šedivý.

Obě strany se ještě musejí vypořádat i ohledně pronajatého parkoviště. Do poloviny května z něj GD zaplatila přes 120 tisíc korun, což ale neodpovídá tržním cenám.

Parkoviště pak po předání městu bude opět sloužit jeho potřebám. „Necháme plochu vyasfaltovat a zapojíme ji do parkovacího systému,“ doplnil Bartáček. Na stole má i vypořádání Střelnice. I tu chce firma Dvořáka po finančním vypořádání vrátit městu.