Pokud si chce maminka předškoláka zacvičit v posilovně, musí obvykle shánět hlídání. Ne však ve fitness centru v hotelu Relax U Drsů. Nejenže jí potomka po dobu cvičení pohlídají, nově tu vytvořili i posilovnu určenou výhradně dětem.

„V pondělí, středu a pátek dopoledne mohou maminky, které přijdou na spinning nebo do posilovny, využít hlídání dětí zadarmo. Jedná se ale jen o hraní,“ informovala majitelka fitness centra Martina Matyšová.

Pro zdravá záda

Novinkou je možnost cvičení pro dohledem zkušených trenérů. Rodiče mohou přivést předškoláky na speciální hodiny zaměřené především na balanční cviky.

„Děti v dnešní době přijdou do školy a sedí. Když se vrátí domů, sedí znovu, pro změnu u počítače. Chceme aby měly i nějakou aktivitu. Připravit je do školy i do práce,“ vysvětlil trenér Miroslav Pražma.

Podle něj je důležité naučit se správně hýbat, protahovat a posilovat už od útlého věku. Aby byl rozvoj svalstva i páteře správný. Vše probíhá samozřejmě formou hry.

Za padesát korun se dětem budou v Relax centru věnovat dva instruktoři. „Hodina vypadá stejně jako u dospělých. Nejprve se všichni protáhnou, následuje zahřátí na posilovacích strojích. Poté už je ten správný čas začít s balančními cviky,“ popsal průběh lekce trenér.

Některá cvičení je možné dělat ve skupině. Je však hodně balančních cviků, při kterých se musí trenéři věnovat každému dítěti zvlášť.
„Nakoupili jsme řadu balančních cvičebních pomůcek. Z nich mohou instruktoři dětem postavit třeba senzomotorickou dráhu, na níž musí balanc udržovat celé tělo,“ vysvětlila Matyšová.

Tento týden si malí sportovci mohli poprvé vyzkoušet, jaké to je cvičit na posilovacích strojích.

„Jde však jen o napodobeniny skutečných cvičebních strojů. Malé barevné rotopedy i další náčiní slouží spíše pro zaujetí dětí. Rozhodně nejde o posilování, děti se na nich spíše zahřejí před cvičením,“ uvedla na pravou míru Matyšová.

Jako dospěláci

To však nemění nic na tom, že jsou děti ze strojů nadšené. Hned po skončení cvičení maminkám nadšeně líčily, že běžely na běžeckém pásu nebo jely na rotopedu.
Jedním z návštěvníků dětské posilovny byla i Vanesa Ditrichová ze Želče. „Nejraději prolézám barevným tunelem. Dokážu to udělat tak, abych neshodila kruh. Taky běhám na pásu. Už jsem tu vyzkoušela úplně všechno,“ pochlubila se malá Vanesa.

Nápad se cvičením se líbí i její mamince. „O posilovně pro děti jsem se dozvěděla od kamarádky. Je to úžasné, jsme nadšené, já i malá. Budeme sem chodit dvakrát až třikrát týdně. Líbí se mi malé stroje, ale hlavně to, jak s dětmi trenéři pracují,“ chválila si Michaela Ditrichová.

Jedni z mála

Podobné cvičení zatím v Táboře ani okolí nikdo nenabízí. „Vím o fitness centru v Praze, kde provozují něco podobného, ale časté to zatím není. Spíš se jedná o novinku,“ soudí Miroslav Pražma.

Nejbližší příležitost, kdy mohou rodiče své děti na cvičení přivést, je v úterý 6. října od 16 hodin. Další termíny fitness centrum upřesnění v následujících dnech. „Zatím máme zkušební provoz. Zjišťujeme, jaký bude mezi rodiči a jejich potomky zájem,“ uzavřela Martina Matyšová.

Petra Šitnerová