Bát se nemusí. Rorýsi ani ochránci a milovníci přírody. Chránění ptáci, kteří mohli být ohroženi zateplováním soběslavského gymnázia, budou v bezpečí.

Do redakce a na adresu institucí zabývajících se ochranou životního prostředí putoval dopis, který upozorňoval na porušování zákona ze strany firmy, která od června provádí zateplení budovy gymnázia v Soběslavi.

Při svém pozorování v polovině června viděl Petr Molík z Prahy na severní straně budovy ještě bez lešení vlétat do otvorů v panelech chráněné rorýse. Na situaci se snažil upozornit odpovědné orgány.

Zástupce ředitele gymnázia Petr Linter byl rychlejší.

„Po vydání stavebního povolení jsme si hnízdících rorýsů na severní straně budovy všimli, a proto jsem šel situaci řešit na místní odbor životní prostředí,“ vysvětlil postup Lintner.

Protože zřizovatelem školy je krajský úřad, spadá tedy do jeho kompetence. Z kraje přijel Petr Lhotka a hnízdění rorýsů ověřil a potvrdil. Po jeho návštěvě krajský úřad vydal rozhodnutí, ve kterém stanovil podmínky stavebních prací. Lešení nesmí zakrývat severní stranu budovy a práce mohou probíhat pouze od osmi do patnácti hodin.

S nimi bez debat souhlasila stavební firma Spilka a Říha, která zateplení provádí.

„Nastane sice časová prodleva, než rorýsi vyhnízdí, ale jako firma si nemůžeme dovolit porušit zákon a tím si pokazit renomé. I my sami jsme v jiném případě upozornili na stejnou situaci,“ vysvětlil Václav Říha. O písemné stížnosti se dozvěděl až měsíc poté, co proběhla opatření kvůli hnízdícím rorýsům.

Ti se po srpnovém odletu do teplých krajin vrátí až příští rok. Díky iniciativě gymnázia je na budově budou čekat budky s počtem dvacet letových otvorů.

Pavlína Macelová