Česko je zemí piva, Rakousko je zemí sýrů. K tomuto závěru došli čeští a rakouští studenti při společném ochutnávání. Nešlo ale o žádnou hostinu, nýbrž o seriózní vědecký výzkum, do kterého se pustili v rámci projektu příhraniční spolupráce WIVES 2011.
Svoji několikaměsíční prácive čtvrtek odprezentovali studenti obou zemí při závěrečné konferenci v aule Střední odborné školy ekologicklé a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí.

„Naši studenti a studenti ze školy obdobného zaměření ve Wieselburgu podrobovali senzorickým zkouškám jihočeská piva a sýry a sýry a piva z Dolního Rakouska. Kromě toho, že si navzájem předali zkušenosti, procvičili se i v cizích jazycích, a to nejen v němčině. V té musela zaznít závěrečná prezentace, protože se jedná o příhraniční spolupráci. Jinak mezi sebou žáci komunikovali i v angličtině,“ shrnul podstatu a záběr projektu ředitel veselské školy Ladislav Honsa.

Studenti hodnotili celkový vzhled, konzistenci, chuť i vůni, pivo pak podrobili zkoumání, zda má například dobrou barvu i říz.
„Česko je zemí piva a Rakousko je zemí sýrů. Nelze to brát jako nějaký objektivní názor, ale z našeho projektu to vyplynulo,“ vyjádřila se s úsměvem k výsledku koordinátorka akce a učitelka odborných předmětů Dana Kopáčková. „Bude to také asi tím, že čeští studenti nejsou na chuť rakouských sýrů tolik zvyklí. České pivo ale chutnalo všem.“

České sýry jsou všeobecně jemnější. Vymykal se pouze romadur, který byl však silnou kávou i pro Rakušany.
Projekt také ukázal, že mladí lidé preferují světlá piva plzeňského typu. Mezi sýry si nejlépe vedl český kamadet z Madety Řípec a rakouský měkký sýr St. Severin.

„Studetni si každopádně rozšířili obzory a ochutnali věci, ke kterým by se normálně nedostali. Také si vyzkoušeli, co všechno senzorická analýza obnáší. Že to není jednoduché. Musí se ochutnat velký počet vzorků, mezitím neutralizovat chuť vodou, sýry je nutné zakousnout rohlíkem. Samotná příprava je také náročná. Všechno má určitá pravidla, která museli studenti dodržovat, aby byla zachována objektivita,“ vysvětlila Kopáčková.

Konferenci zpestřila ochutnávka čerstvých sýrů, které vyráběli sami studenti ve studentském provozu řípecké Madety, a nechybělo samozřejmě ani pivo ze školního minipivovaru, který ve SOŠ ekologické a potravinářské funguje naostro od letošního školního roku. Se svými sýry se pochlubili i rakouští studenti.

U studentky třetího ročníku oboru analýza potravin Kristýny Mišániové z Bernartic zabodovalo pivo z Rakouska a sýr z Čech. „Chutnalo mi nejvíc rakouské pivo Kaiser Doppelmaltz, mezi sýry český kamadet. Jsem ráda, že jsem se mohla podívat do Rakouska a celkově si myslím, že to bylo pro všechny přínosné.“

Jedním ze závěrů, ke kterým se v průběhu projektu studenti dopracovali, vystihuje obecně české chutě. Na druhém místě totiž skončil eidamský sýr. „To něco vypovídá o našich spotřebitelích. Oni opravdu preferují tento typ sýru a to se potvrdilo,“ dodala Kopáčková. Konferenci okořenila přednáška o tavených sýrech. Taveňák totiž v těchto dnech slaví kulaté výročí.

TAVENÝ SÝR
S touto velkou a převratnou novinkou přišel mlékárenský průmysl právě před sto lety. Výrobci hledali výrobek, který by měl delší trvanlivost a byl dobře exportovatelný. První taveňák vyrobili v roce 1911 ze švýcarského ementálu.