Připijme na odvahu poskytnout pomoc a na odvahu tuto pomoc přijmout.
Nic nevystihuje lépe včerejší slavnostní otevření nového chráněného bytu soběslavské Rolničky než tato slova jejího ředitele Karla Nováka bezprostředně před tím, než pozvedl číši.


„Posláním chráněného bydlení je umožnit dospělým s mentálním nebo kombinovaným postižením žít běžný život, a podpořit tak jejich samostatnost,“ uvedla mluvčí Rolničky Eva Janatová.
Do nového, po rekonstrukci bezbariérového bytu v Bezděkově ulici se o víkendu nastěhují tři mladé dámy a svůj pokojíček tu najde i jejich asistentka.
Zbylí tři klienti z předchozího společného bydlení obsadí v brzké době druhý chráněný byt ve stejném domě. Ten si Rolnička dlouhodobě pronajala.
„Už čtyři roky bydlím samostatně v chráněném bytě v domě pro dospělé klienty. Tady si ale budeme moci vytvořit svůj vlastní domov,“ těší se Dagmar Pejšová.


Bydlení v běžném paneláku bude pro všechny dalším krokem k jejich samostatnosti.
„Budou se učit žít se svými reálnými sousedy, účastnit se každodenního dění v běžném domě a podílet se i na úklidu společných prostor,“ naznačila blízkou budoucnost svých svěřenkyň koordinátorka chráněného bydlení Rolničky Jiřina Svobodová. Pořizovací cena, převod práv a povinností k užívání družstevního bytu ve výši 1,25 milionu korun, byla zčásti hrazena z výsledků hospodaření Rolničky. Zbývající částku ve výši 700 tisíc zapůjčil zřizovatel střediska, tedy Diakonie ČCE. „Půjčku průběžně splácíme z provozu a za pomoci fundraisingových aktivit,“ objasnila Janatová.
Vedle toho ale ještě vznikají náklady na rekonstrukci a bezbariérové úpravy bytu. „Ještě nám zbývá výměna oken a vstupních dveří a vybudování bezbariérového vstupu na terasu.“


Uvolněný byt 6+1 v domě pro dospělé klienty nyní poslouží jako cen〜trum denních služeb.