Rolnička poprvé zacinkala v roce 1993. Čtrnáctého září se jako samostatné středisko stala součástí Diakonie ČCE.
„Tehdy jsme získali do pronájmu prostory bývalého internátu technického učiliště v Jiráskově ulici,“ vzpomíná na start před 15 lety mluvčí Rolničky Eva Janatová.
V lednu 1994 byl oficiálně zahájen provoz Rolničky. Středisko začalo s dvanácti klienty. O rok později se jejich počet rozrostl na 33 a k dětem přibyli i dospělí.
Rok 1996 byl obdobím dalšího rozšiřování a změn. „Zahájili jsme provoz chráněné dílny, v září jsme otevřeli druhou třídu speciální školy,“ objasnila Janatová. To bylo možné díky rozšíření pronajatých prostor o další podlaží. Rolnička v té době také vybudovala výtah a rampu pro vozíčkáře.


Vlastní dům
„V roce devadesát osm jsme koupili dům, který se hodil pro náš projekt Dům pro dospělé klienty,“ uvedla mluvčí další mezník historie střediska. Více než sto let starý dům v Bezděkově ulici v centru Soběslavi je nyní v jejich vlastnictví.
Na jaře roku 2000 zahájila Rolnička rekonstrukci tohoto domu pro dospělé klienty. Její celkové náklady byly vypočítány až na 17 milionů korun.
„Peníze na první etapu výstavby se nám podařilo získat i díky tomu, že Česká televize zařadila Rolničku do adventních koncertů,“ upozornila Janatová.
Dobrovolníci s kasičkami v rámci dnes už tradičních Rolničkových dnů vyrazili poprvé do ulic v roce 2002. Za další rok k vánočnímu jarmarku s výrobky dle tradic starých mistrů přibyl i jarní jarmark pořádaný společně se sdružením I MY.
„Snad největší událostí pro nás bylo dokončení rekonstrukce domu pro dospělé klienty,“ míní Janatová. Oslavovat mohli v roce 2004.
Od vzniku myšlenky rozšířit stávající chráněné dílny střediska a zahájit službu chráněného bydlení, uplynulo již sedm let.


S chutí do čajovny
V říjnu 2005 slavnostně otevřeli Čajovnu – kavárnu Rolnička, která sídlí v v domě v Bezděkově ulici.
Svou premiéru měl i první chráněný byt.
Dnes už každý zná Rolničku jako křesťanské centrum poskytující sociální, vzdělávací, terapeutické a pracovní rehabilitační služby více než 60 dětem i dospělým, kteří se potýkají s různými typy postižení, i jejich rodinám.
A jaká je rolničkovská budoucnost? „O nejbližší budoucnosti máme jasné představy. Chceme otevřít nový chráněný byt a také pořídit nový mikrobus pro každodenní dopravu klientů,“ shrnula Janatová. Rolničku ale hlavně čekají čtyřdenní narozeninové oslavy, které dostaly název Vivat Rolnička.
„Hlavním hostem bude herec a přítel Rolničky Jaroslav Dušek. Ten bude provádět pátečním večerem pro dospělé v Mrázkově ulici v Soběslavi a moderovat dobročinnou dražbu jedinečných dárků z Rolničky,“ naznačila mluvčí.
Svým osobitým humorem bude herec bavit diváky příští sobotu večer v Divadle Oskara Nedbala Tábor, a to svým originálním vystoupením divadla Vizita. Představení doplní taneční exhibice 50 tanečníků z veselského Tanečního studia Žába .