Kdokoli dnes staví nový rodinný dům, by ho neměl váhat vybavit i požárním hlásičem a hasicím přístrojem. Tak to alespoň tvrdí odborníci z řad profesionálních i dobrovolných hasičů.
Nově to určuje také vyhláška, která bude v platnosti od 1. července letošního roku. Deník proto udělal průzkum mezi lidmi, kteří v současné době staví dům. Všichni dotazovaní jednoznačně odpověděli, že i v případě, že by vyhláška nebyla, svůj dům hlásičem požáru určitě vybaví. Stejné byly i odpovědi v případě nákupu hasicího přístroje.
„Stavím dům za zhruba tři miliony korun. Bude v něm bydlet moje žena a dvě malé děti. Myslíte, že bych pro pár tisícovek, nekoupil hlásič a hasicí přístroj, které mohou v případě potřeby někdy i zachránit život. Nic riskovat nebudu,“ odpověděl rezolutně Robert Masák z Českých Budějovic.
Novou vyhlášku vítají také hasiči. „Určitě je to dobrá věc. Například když lidé v noci spí, může je hlásič v případě vzniku požáru včas vzbudit a jim se může podařit oheň ještě v zárodku uhasit anebo alespoň rychle opustit dům,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů Netolice Jan Marek.
Trochu komplikovanější to podle jeho slov může být v případě použití hasicího přístroje. „Ještě než si lidé přístroj koupí, měli by se poradit s odborníkem, jaký bude nejvhodnější. Jeho použití může někomu dělat problémy, ale věřím, že manipulovat by s ním nakonec dokázal skoro každý. Navíc na hasicích přístrojích je i manuál, jak postupovat,“ doplnil Jan Marek. Dále pak řekl, že požární hlásiče respektive hasicí přístroj se může vyplatit i v domech, pro které nová vyhláška platit nebude, záleží však na majiteli objektu.
Nový předpis ovlivní i starší garáže a chodby některých bytových domů. V garážích už nebude možné skladovat nádoby s hořlavými plyny nebo svářecí soupravy. Majitelé starších garáží a bytových domů však nemusejí pravidla dodržovat hned od 1. července, ale mají čas až do konce letošního roku.