Bohoslužbu za Marii Šechtlovou, která zemřela ve věku 80 let v sobotu 5. července, sloužil děkan Václav Hes. U její rakve se poklonily desítky lidí, rodinní příslušníci, prátelé i kumštýři.
„Měla jsem ji hrozně ráda jako člověka, ale samozřejmě se mi líbily i její obrázky. Byla obdařena obrovským humorem a stále ji vidím, jak byla překvapená, když letos k narozeninám dostala dort ve tvaru obrovského foťáku,“ zavzpomínala na fotografku jazzová zpěvačka Eva Emingerová, kterou se Šechtlovými váže i rodinná přízeň a bývala hostem vernisáží výstav.
S Marií Šechtlovou se přišel rozloučit i kameraman Karel Slach, který se po maturitě na gymnáziu vyučil fotografem a první zkušenosti sbíral v Táboře u manželů Šechtlových. „Byli to velmi osvícení lidé, tak mi pomohli dostat se na filmovou fakultu,“ dodal.
Dokumentarista Zdeněk Flídr lituje, že už Marii Šechtlové nestihnul ukázat diplom, který v červnu získali za snímek Posedlost rodu Šechtlů na festivalu Arts film v Telči a pro jehož druhý díl mu již chybí hlavní představitelka. Smuteční hosté měli poslední možnost vidět v Muzeu fotografie Šechtl a Voseček výstavu, jež zachytila celoživotní dílo pokračovatelky slavného rodu.