Prvního srpna by však v postýlce již ležela zadarmo. Jako ostatní děti, které se narodily v srpnu. Od tohoto měsíce se totiž přestaly vybírat regulační poplatky za novorozence a pobyt si hradí pouze matka dítětě.
„S tím jsem ani nepočítala, ale je to dobře. Nepřišlo mi fér, že za sotva narozené dítě mám platit,“ uvedla včera s potěšením mladá maminka.
Její pobyt v porodnici jsme jí zpříjemnili ještě jednou. To když jsme jí prozradili, že až bude zdravotnické zařízení opouštět, neponese si domů pouze ušetřených 240 korun za čtyřdenní pobyt, ale ještě tři balíky plen za zhruba 350 korun.
„Tento bonus jsme pro maminky připravovali už když se o zrušení poplatku za novorozence mluvilo. Nyní běží druhý týden,“ upřesnil ředitel nemocnice Ivo Houška.
„Mám už druhé dítě, v porodnici se sice od té doby nic nezměnilo, ale plenky se určitě hodí,“ dodala Barvínková.
Jenže plenky nejsou jediným „všimným“, které si nemocnice po zavedení plateb mohla dovolit.
Jak Houška upozornil, slevy nabízí například i nemocniční lékárna. „Od začátku roku provozujeme zákaznický systém, který našim zaregistrovaným pacientům zajišťuje pětiprocentní slevu z doplatku za léky,“ upřesnil s tím, že registrace je bezplatná.


Ukáznění pacienti
Od zavedení regulačního poplatku do konce června vybrala nemocnice na poplatcích 7,4 milionu korun.
„Naštěstí jsem v nemocnici letos neležela, ale nemyslím si, že bych šedesát korun denně nezvládla zaplatit. Myslím, že jsme tím dostali do ruky i nástroj trochu si v nemocnicích dupnout a za své peníze chtít třeba dobré jídlo,“ neprotestuje proti zavedeným platbám Markéta Hánová ze Soběslavi.
Před platností zákona se vedení táborské nemocnice obávalo, že platební morálka pacientů nebude příliš dobrá.
„Teď jsme ale mile překvapeni,“ hodnotí ředitel uplynulý půlrok. Lidé dluží necelých šedesát tisíc. Na tomto stavu se podílí 186 pacientů, každému tedy v průměru chybí zaplatit 316 korun.
„Naši pacienti si za platební morálku zaslouží veřejné poděkování,“ vzkazuje všem ředitel Houška a dodal, že i proto se rozhodli pro další investice: do konce třetího čtvrtletí pořídí nové matrace pro asi 350 lůžek a do konce roku postupně obnoví lůžkové povlečení. Ředitel slibuje, že bude–li výběr poplatků pokračovat v nastaveném trendu, mohou se pacienti těšit na další bonusové programy.