Ani ne dvouapůlkilová holčička se před čtrnácti dny narodila vyplašené matce bez pomoci lékařů. Porod zvládla doma sama .

Porod do vany

V noci všichni spali, když na Janu Binderovou přišly velmi intenzivní porodní bolesti. „Přítel zavolal záchranku a já šla do koupelny. Všechno dostalo tak rýchlý spád,“ zavzpomínala novopečená maminka na noc z pátku na sobotu. Když poznala, že se sanitky asi nedočká, lehla si do vany a začala rodit. Pupeční šňůra se při porodu přetrhla sama. Když dorazil lékař, byla už holčička na světě.
„Měla jsem takový strach, ale na nic nebyl čas. Ani jsem nestačila o něčem přemýšlet. Celé to netrvalo ani půl hodiny. Jen jsem se modlila, aby bylo dítě zdravé,“ popisovala Binderová své pocity.

Jméno narychlo

Vzhledem k tomu, že dítě přišlo na svět v 35. týdnu těhotenství, neměla maminka připravené ani jméno. Holčičku s porodní váhou 2350 gramů pojmenovala spontánně Soňa. Obě strávily v porodnici pět dní, z toho se holčička dva dny ohřívala v inkubátoru.
„O porodu doma jsem vůbec neuvažovala. Když už jsem si ale všechno zažila na vlastní kůži, dívám se na něj trochu jinak. Něco na tom asi bude. Domácí prostředí, všechno bylo tak přirozené,“ odpověděla na otázku, co si myslí o domácích porodech.

Bez syna

Janě Binderové je 27 let a pochází z Jindřichova Hradce. Život se s ní příliš nemazlí. Před šesti lety porodila chlapce Patrika. Její poměry však byly v té době neutěšené a soud svěřil syna do péče jejích rodičů. S matkou ani otcem dobře nevychází a Patrika od té doby neviděla. Dceru chce však vychovávat sama. Kojí a dívenka statečně přibývá na váze. Musí totiž dohnat to, co předčasným porodem zameškala. Matka uvažuje, že by si vzala zpátky i syna, ale o tom všem musí rozhodnout soud.
Na domácí porod se většina lékařů dívá skepticky, protože zvyšuje riziko komplikací u dítěte i rodičky. Když už se matka pro porod doma rozhodne, je nezbytná přítomnost asistentky a lékaře. Ročně v České republice porodí mimo zdravotnické zařízení 200 až 800 žen a z toho polovina bez náležité odborné pomoci.