3. 9. Rodiče prvňáčků si připlatí
Táborsko – Základní školy dostávají každým rokem od ministerstva školství méně peněz. Škrty v rozpočtu pak znamenají i škrty v nákupu pomůcek pro prvňáčky. Chybějící peníze tak půjdou z kapes rodičů. V Táboře celkem do čtyř městských a dvou příměstských škol nastupuje do patnácti prvních tříd 341 dětí. Město na provozní náklady vyčlenilo 33 milionů korun. Ty ovšem pokrývají energii nebo například vybavení. Na mzdy a ostatní výdaje jdou peníze od ministerstva.
5. 9. Matka prodávala svou dceru
Táborsko – Všímavému starostovi malé obce na Soběslavsku neuniklo, že dvě dívky z jeho vesnice se nechovají tak, jak by se na jejich 13 a 14 let slušelo. Často uprostřed obce usedaly do nablýskaných aut, za jejichž volanty seděli výhradně muži. Pak už prostor dostala policie a odposlechy telefonů. Před Krajským soudem v Táboře nakonec za sex za peníze se školačkami skončilo osm mužů a matka mladší dívky. Ta čelí obvinění obchodu s lidmi a ohrožování mravní výchovy dítěte. Muži mají na krku paragraf přečinu ze svádění k pohlavnímu styku.
10. 9. Veletoče táborského babyboxu
Tábor – Babybox v Táboře se nerodí lehce. Po dlouhých neúspěšných jednáních s nemocnicí místostarostka Olga Bastlová oznámila, že bude v G-centru. Netrvalo ale dlouho a přišla s tím, že názor mění. Dostala tedy mandát znovu vyjednávat s nemocnicí. S jejím ředitelem Ivem Houškou se však nedohodli. Babybox bude tedy umístěn v domově seniorů v místě, kde je kadeřnictví. Monitor bude odtud napojen do jedné sesterny.
12. 9. Tábor vrátil část dotace z ROPu
Tábor – Více než 819 tisíc musel Tábor vrátit do regionálního operačního programu, z něhož dostal dotaci téměř 23 milionů korun na rekonstrukci střední průmyslové školy strojní a stavební. V roce 2007 se totiž průmyslovka sloučila se stavební školou a potřebovala pro studenty nové prostory. Jelikož je budova majetkem města, obrátila se se záměrem na radnici. Dotace nemohla být uznána z důvodu, že dodatečné změny v projektové dokumentaci nebyly uvedeny v původním projektu.
18. 9. Lidí bez práce zatím ubývalo
Táborsko – Úřad práce evidoval v srpnu celkem 4455 lidí bez zaměstnání. Podle ředitele úřadu Pavla Kaczora to není nejhorší číslo. Na Táborsku totiž ještě teď pokračují sezonní práce, například v pohostinství či cestovním ruchu. Problém uplatnit se na trhu práce mají absolventi.
21. 9. Místo Domu partnerství záchody
Tábor – Před lety v dílně předešlého vedení města vznikl nápad na využití prostoru někdejších veřejných záchodů mezi Budějovickou a ulicí 9. května. Měl zde být Dům partnerství. Se současným vedením radnice ale myšlenka padla a na místo se vrátí veřejné toalety. Náklady na realizaci jsou odhadnuty na 2,5 milionu korun. „Celé řešení bude konzervativní, uvažujeme o záchodku ve tvaru rondelu," přiblížil podobu obnovených toalet starosta Jiří Fišer s tím, že rekonstrukce zakonzervovaných záchodů po stánkem s občerstvením by vyšla mnohem dráž.
24. 9. Sběrný dvůr se posune o pár metrů
Bechyně – Bechyňští se dlouhodobě potýkali s nedostačující kapacitou místa pro ukládání odpadů. Proto začali před týdnem se stavbou nového dvora u autobusového nádraží. U starého sběrného dvora již nevyhovovala kapacita a nebylo možné od sebe jednotlivé odpady oddělit. Město na realizaci dostalo dotaci z Fondu soudržnosti Evropské unie a ze Státního fondu životního prostředí, která náklady pokryje z 90 procent, radnice dofinancuje sedm milionů korun. Součástí dvora bude větší hala, lis na odpady a zastřešení, pod nímž budou kontejnery.