Řípečtí si letos připomínají hned několik významných mezníků, jimiž obec za svých 650 let již prošla. Při sobotní oslavě kulatých narozenin je připomněl starosta Jindřich Jedlinský: z roku 1363 pochází první dochovaná zmínka o obci, a to přesně z 30. září; 85 let uplynulo letos od odhalení pomníku obětem první světové války; 110 let existence slaví zdejší knihovna, kterou založili řípečtí hasiči, a 120 let stojí na svém místě budova školy, která však již svému účelu neslouží.
„Jsem přesvědčen, že je co oslavovat. Naše obec patří k nejstarším v kraji, a proto asi za ta léta získala odolnost vůči přírodním živlům, kterým ve své historii musela mnohokrát čelit. Například přežila vypálení odbojnými pány krále Jiřího z Poděbrad v roce 1465, v roce 1590 přečkala zemětřesení a rok nato ničivé povodně. Řípec vždy vstal z trosek a kráčel dál, a to i roku 1630, kdy vysílený osudem čítal méně než deset obyvatel."
Již na sklonku následujícího století – 1799 – tu ale bylo tolik lidí, že si postavili vlastní soukromou školu pro svoje děti. Úspěšně končilo také 20. století, kdy se Řípec v soutěži Vesnice roku 1996 stal druhou nejlepší obcí v republice a v krajském kole neměl přemožitele. Starosta věří, že své nezapomenutelné okamžiky přinese i současné 21. století.
Historii i současnost obce zachytili autoři v knize, kterou pokřtili tisková mluvčí Madety Martina Faktorová a skorodomácí Josef Zíma.
„Já i moje sestra Jana, která se mnou přijela, jsme strašně rádi, že ta kniha vyšla v takové krásné podobě. Ale nejde jen o ten vzhled, ale co my jsme tam objevili…! Oba naše strejčky: Jeníka z Jindřichova Hradce, který tady učil, i Františka Píchu, hudebního skladatele. Ani jsem nevěděl, že je čestným občanem obce. Měli jsme obrovskou radost, co jsme všechno v knize našli a hned jsme ji koupili i další sestře. Ať z ní mají všichni Řípečáci radost," popřál knize Josef Zíma, jehož maminka, za svoboda Píchová, se tady narodila.