Co pojem vysoký cholesterol přesně znamená?

Cholesterol není primárně jedovatá látka, tělo jej v určité hladině potřebuje, ale od určité hladiny mu může škodit. Ukládá se totiž ve stěně tepen, ucpává je a zužuje. Vysoká hladina celkového cholesterolu v těle je pak spojena s vyšším kardiovaskulárním rizikem.

Může na sobě člověk vysoký cholesterol sám rozpoznat?

Nemůže. Vysoký cholesterol a krevní tlak jsou v podstatě takoví tiší zabijáci. Nebolí, člověk pozná až jejich důsledky, když se neléčí. Tedy když cholesterol ucpe tepny. Pak může dojít k mozkové mrtvici nebo infarktu myokardu a dalším komplikacím. Proto by lidé měli chodit na preventivní prohlídky, kde včas riziko kardiovaskulárního onemocnění odhalíme.

Proč cholesterol stoupá?

Hlavní příčiny jsou tři. Cholesterol v krvi stoupá zejména s nadváhou a nedostatkem pohybu. Třetí příčinou jsou genetické dispozice. Existují totiž jedinci, kteří mají vrozenou poruchu metabolizmu tuků.

Jsou tedy lidé, kteří nemají nadváhu, sportují a přesto trpí na vysoký cholesterol?

Ano. Tito lidé mají horší genetickou výbavu enzymů, které v játrech zpracovávají tuky a cholesterol. Tělo tedy nedokáže nadbytečný cholesterol zpracovat a z krve odbourat. Existují i určité vrozené formy familiární hyperlipoproteinémie, kdy mají jedinci infarkt v 15 letech nebo umírají těsně kolem 40 let na náhlou smrt, protože tahle nemoc nebolí. Člověk o ní ani neví. A většinou postihne všechny pokrevní příbuzné.

Máte hodně takových pacientů?

Ano, není to úplně vzácné. Znám několik rodin jsou to aktivní lidé, kteří nemají nadváhu, dodržují dietu, snaží se jíst hodně zeleniny, a přesto mají hladinu cholesterolu vysokou a bez léčby by se neobešli. Ve věkové kategorii nad padesát let evidujeme poměrně velkou skupiny pacientů. Každopádně si myslím, že se hodně zlepšila osvěta a pacienti docházejí na preventivní prohlídky, takže je možné vysoký cholesterol dříve odchytit. Při odběrech krve se o něj i více zajímají.

Jaká existuje léčba?

V léčbě musíme rozlišovat, jestli jde o primární nebo sekundární prevenci. Cílem té primární je zabránit kardiovaskulárnímu onemocnění a tam na prvním místě doporučujeme dietu. V sekundární prevenci se jedná o pacienty, kteří kardiovaskulární onemocnění mají. Jde o choroby, které s vyšší hladinou cholesterolu souvisí jako zmíněný infarkt myokardu, mozková příhoda, diabetes a podobně. To jsou všechno faktory, které zvyšují riziko, a to musíme brát v léčbě v potaz. Proto se snažíme hladinu cholesterolu snížit co nejvíce, například pomocí léků, které vážou cholesterol a žlučové kyseliny ve střevě a cholesterol se nevstřebává zpátky do oběhu, ale vylučuje se stolicí.

Co byste lidem s vysokým cholesterolem doporučil? Co by neměli zanedbávat?

Určitě by se měli zaměřit na svou životosprávu. Měli by držet dietu s omezením tuků, tedy nejíst tučná jídla, vepřové maso, uzeniny, tučné sýry a jogurty a sladkosti. Měli by i přestat kouřit. Doporučil bych jim středomořskou dietu, to znamená olivy, ryby a v rozumném množství i červené víno. Měli by konzumovat i dostatek zeleniny a samozřejmě se pohybovat.

Autor: Kateřina Šímová