Zdenka Smetanová ze Staré Vožice jezdí do sousední Mladé Vožice nakupovat a parkovací hodiny rozhodně vítá.

„Je pravda, že volných míst je tu teď o mnoho více než před tím a dvě hodiny bohatě stačí k tomu, aby si člověk nakoupil a vyřídil, co potřebuje," uvedla žena, kterou Táborský deník potkal na náměstí před nákupním střediskem v Mladé Vožici.

Město opatření zavedlo proto, aby parkovací místa sloužila lidem, kteří využívají služby, to znamená nákup, lékaře, poštu … „Svůj účel to splnilo. Co jsme měli možnost pozorovat, tak se tu za den určitě vystřídá více aut. Všichni tak ve městě mohou lépe zaparkovat i když jen na omezenou dobu," řekl starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský k opatření, které funguje od listopadu.

Jen na dvě hodiny

Upozornil, že dříve se město potýkalo s tím, že na místech pro návštěvníky stávala vozidla trvale. To už se teď nestane. Na Žižkově náměstí, za kostelem či u zdravotního střediska teď mohou parkovat maximálně dvě hodiny. Pak musí odjet.

A to se týká i lidí, kteří u dotčených ploch bydlí. Ti totiž nemají možnost koupit si rezidentní kartu, která by jim zaručovala, že před domem vždy zastaví. Jedním z takových obyvatel je například Jan Krátoška. Ten to ale jako velký problém nevidí. 

Někteří z místních si naopak myslí, že opatření ničemu neprospělo. „Mě časové omezení nevadí. Hodiny si ale pořizovat nechci, a tak auto nechávám ve vedlejší ulici. Myslím si, že tak to budou dělat i jiní lidé, kteří potřebují stát ve městě více hodin, " míní žena ve středním věku, která nechtěla sdělit své jméno. Situaci komentovala se známou u autobusového nádraží.

Starosta to sice nevylučuje, ale nemyslí si, že by měly být postranní ulice přeplněné auty. Navíc vedení města chystá při rekonstrukci ulice Obětí nacismu vytvořit záchytné parkoviště s kapacitou až pětadvacet aut. To by mohlo vedlejším ulicím ulehčit.

Platit nebudou

„Rozhodně nechceme parkování ve městě zpoplatnit. Časové omezení určitě stačí," slibuje Jaroslav Větrovský. 

Jestli lidé opravdu dodržují stanovené dvě hodiny, kontrolují v rámci své pracovní činnosti také mladovožičtí policisté. Zatím nemuseli udělit žádnou sankci.

„Dosud jsme řidiče na to, že stojí na parkovišti déle, než mohou, jen upozorňovali. Pokud by se skutek u stejných lidí opakoval, hrozí jim pokuta až dva tisíce," vysvětlil za mladovožické policisty Radek Lhotka. Poznamenal, že ti, kteří zde parkují, věnují časovému limitu pozornost.

Režim parkování v Mladé Vožici:
Žižkovo náměstí a parkoviště za kostelem: po – pá od 6 až 17 hodin max. na 2 hodiny, so od 7 do 11 hodin max. 2 hodiny
Husovo náměstí (U Pošty): od 6 do 17 hodin max. 2 hodiny, so od 7 do 11 hodin max. na 2 hodiny, zbytek bez omezení
Zdravotní středisko: po – pá od 6 do 17 hodin – max. na 2 hodiny
parkoviště v Plaňkově ulici: od po – pá od 6 do 17 hodin, maximálně na 10 hodin 

Otázka dne: Vnímáte zavedení časového stání 
v Mladé Vožici jako přínos?

close Lenka Dvořáková z Mladé Vožice zoom_in Lenka Dvořáková, Mladá Vožice
Já si myslím, že je dobře, že se třeba na náměstí už nemůže stát zadarmo. Lidé, kteří jezdí do práce, tu zaparkovali hned ráno a s autem odjeli až odpoledne. Všimla jsem si, že od té doby, co platí omezení na dvě hodiny, lidé začali stát u zámku. Na parkovištích ale místa zůstávají volná.
close Jan Krátoška z Mladé Vožice zoom_in Jan Krátoška, Mladá Vožice
Já proti tomu nic nemám. Parkoviště byla vždycky plná, nedalo se tu zastavit. Teď se místa uvolnila. Já bydlím hned na náměstí, takže tu změnu vidím. Pro mě to znamenalo akorát to, že už nemůžu parkovat před domem, protože se tu může stát maximálně dvě hodiny. Někdy parkuji na dvoře.
close Jiřina Hrdinková z Mladé Vožice zoom_in Jiřina Hrdinková, Mladá Vožice
Jsem sice místní, ale když je potřeba dojít na nákup nebo na poštu, tak jedeme s manželem autem. Už nemůžeme moc chodit. Časové omezení vítám. Kolikrát se nám stalo, že jsme neměli kde zaparkovat. Byla tady spousta aut a stála tu celý den. Nejhorší to bylo u pošty, často bez šance.close Jiří Pekař z Mladé Vožice zoom_in Jiří Pekař, Mladá Vožice
Mně omezení vůbec nevadí. Když zaparkuji třeba na náměstí, tak tu stojím maximálně čtvrt hodiny a pak jedu zase pryč, takže mě to nijak neomezuje. Úplně v pohodě se vejdu do časového limitu, tedy dvou hodin, což mně bohatě stačí. Většinou si chodím do obchodu pro svačinu.
close Veronika Hánlová z Mladé Vožice zoom_in Veronika Hánlová, Mladá Vožice
Časové stání mi nepřijde jako velká komplikace. Za dvě hodiny lze vyřídit spoustu věcí. Na druhou stranu to ale může být problém pro lidi, kteří chtějí někde parkovat déle, protože musí kontrolovat hodiny. Kdyby bylo aspoň nějaké záchytné parkoviště pro tyhle případy.

Parkování v ostatních městech:

Tábor
Město má několik možností, kde lze zaparkovat, například:
ulice 9. května, Žižkovo náměstí, Husovo náměstí – 30 Kč/ za hodinu, 10 Kč/ 20 minut
Erbenova, Kollárova, Bílkova ulice – 20 Kč/ za hodinu, 10 Kč/ 30 minut
parkovací dům – 10 Kč/ za hodinu, 40 Kč/ za den, 600 Kč/ za měsíc, 7 200 Kč/ za rok
pod střelnickou zdí – pondělí až sobota od 8 do 20 hodin 10 Kč/ za hodinu, 5 Kč/ za 30 minut 

Planá nad Lužnicí
• ve městě zatím mohou řidiči parkovat zdarma
• město ale v souvislosti s plánovanou revitalizací centra uvažuje o zavedení časového stání na náměstí
• jako vhodné záchytné parkoviště pro dlouhodobé stání by mohla sloužit plocha u vlakového nádraží. Ta je od centra vzdálená pět minut 

Chýnov
• ani Chýnov zatím nezavedl placené parkování
• lidé mohou zastavit před budovou základní školy. Toto parkoviště má kapacitu až šestadvacet automobilů
• další plochou s třiadvaceti místy je parkoviště před restaurací U Radnice
• využít lze také místa před městským úřadem 

Bechyně
Parkovací automaty jsou umístěny na třech místech – u České Pošty (u chodníku souvisle s páteřní komunikací přes náměstí), u fary (při vjezdu na toto parkoviště v pravém rohu blíže k faře) a u České spořitelny (při spodním vjezdu na toto parkoviště)
• Parkování po dobu 30 minut je zdarma. Místo ke stání je zpoplatněno denně (včetně víkendu) v době od 7 do 17 hodin.
• hodina vyjde na 10 korun 

SOBĚSLAV:
• na území celého města jsou parkoviště zdarma, včetně náměstí Republiky
• letos ale plánují rekonstrukci náměstí, začnou severní částí a v rámci stavebních prací zavedou 
i placené parkování
• v současné době mají lidé možnost zaparkovat u polikliniky, pošty, obchodních domů a prostor je i na sídlištích

VESELÍ NAD LUŽNICÍ:
• placená parkoviště město zatím nemá. Delší dobu ale vedení uvažuje o zpoplatnění míst na náměstí T. G. Masaryka
• dosud mohou lidé využívat parkoviště nejen na náměstí T. G. Masaryka, ale také na sídlištích U Zastávky a na Blatském Sídlišti.
• Na obou sídlištích se v rámci revitalizace počítá také s navýšeným počtem parkovacích míst