Jak jezdit po zasněžených komunikacích a kde jsou nejnebezpečnější místa? Marian Nosek ze sezimoústecké autoškoly všem řidičům radí, aby nepředvídatelným situacím raději předcházeli, než je potom řešili. „Důležité je mít dobrý výhled ze všech oken. To znamená, než vyjedeme na silnice, měli bychom pořádně oškrábat skla," upozornil na základní pravidlo, které řidiči často podceňují.

Kromě toho nabádá, aby lidé za volantem měli na nohou obuv, která bude dobře držet na pedálu a nebude z něj klouzat. „Není vhodné, aby byl řidič navlečen v bundě nebo kabátu. Při jízdě na rovině to příliš nevadí, ale problémy mohou nastat například při zatáčení," upozorňuje Marian Nosek.

Nejen začátečníkům ale doporučuje, aby si jízdu na sněhu nejdříve vyzkoušeli „nanečisto" na volné ploše. Poznají, jak se jejich auto chová při rozjíždění na kluzkém povrchu, ve smyku či při zastavování. „S tím jsou největší potíže, když si řidiči mezi sebou nenechají dostatečnou mezeru," doplnil majitel autoškoly s tím, že záleží i na zkušenostech řidiče.

Odpustí chyby

Pokud ale jezdíte v moderním autě, které má zabezpečovací systémy, občas vám nějakou tu chybu odpustí. Například ESP nebo-li elektronický stabilizační systém pomáhá řidiči předcházet vzniku smyku, případně s jeho vyrovnáním. Dalším pomocníkem je i ABS, tedy protiblokovací systém. Ten zabraňuje zablokování kola při prudkém brzdění, a tím ztráty přilnavosti mezi kolem a vozovkou. Tento systém umožní zachování stability, ovladatelnosti a řiditelnosti vozidla v krizových situacích.

Podle mluvčího táborské policie Miroslava Doubka je hlavní příčinou nehod v zimě nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky. „Řidiči musí zejména počítat s námrazou v lesních úsecích, okolo vodních toků a na mostech. Pozor by si řidiči měli dát i na dálnici, kde je řada nadjezdů, podjezdů či mostků," sdělil policejní mluvčí.

Rizikových úseků je na Táborsku hned několik. Opatrní by však všichni šoféři měli být i ve vyšších polohách, to znamená v kopcích na Mladovožicku, Jistebnicku, Opařansku, ale také Chýnovsku a Choustnicku.

Anketa: Umíte jezdit na sněhu?

close Michal Dobrý zoom_in Michal Dobrý
Tábor
Snažím se. Držím se hesla nebrzdit v zatáčce a jezdit co nejvíce opatrně. Pak řidič taky musí hodně dopředu předvídat, že silnice bude namrzlá a že bude klouzat. To víte, už není jaro, musíme si zvyknout na zimu. Myslím si, že na silnicích je nejhorší led, protože není vidět. Na sněhu můžeme předpokládat, že povrch bude kluzký.

close Pavlína Masopustová zoom_in Pavlína Masopustová
Bechyně
Patřím v zimě asi k těm nejpomalejším řidičům. Vozím děti
a když je namrzlá vozovka, jedu klidně i čtyřicet. Mám strach a respekt. Pneumatiky nechávám vyměnit vždy včas a v kufru klidně vozím lopatu i písek. Naštěstí mi auto ukazuje, když je na silnici třeba led, takže se cítím bezpečněji. Určitě nepředjíždím.