Život samostatného Československa je s rokem 1918 spojený už 95 let, stejně tak dlouho se skloňují jména Masaryk, Beneš, Štefánik, coby nositelé demokracie. Vojáci, politici, skauti, váleční veteráni i lidé, kteří se u pomníku zastavili, si v 10 hodin bouřlivou dobu připomněli a především ucitili životy těch, kteří je na oltář svobody položili. Slavnostní akt se konal na náměstí Františka Křižíka, u pomníku obětí první světové války.

"Doba mezi rokem 1918 až 1938 byla dobou pokroku ve všech oblastech, ale pak přišla hospodářská krize a v roce 1938 i konec demokratického státu. První republiku nechci poškodit, ale kdo se podívá do archivu, zjistí, že i tehdy byly ve vládě korupce a skandály. Tady jsou kořeny nedůvěry k politickému systému," řekl ve svém projevu táborský místostarosta Emil Nývlt, který zároveň vyzdvihl úlohu legionářů.

Výročí vzniku samostatného státu a vystoupení ze svazku Rakouska - Uherska připadá na pondělí 28. října, kdy se v budově Střelnice koná již podruhé Den republiky s přehlídkou a prezentací spolků, klubů a zájmových kroužků a souborů. Zahájení je ve 13 hodin a setkat se budete moci i s prezidentem Masarykem, kterého mezi Táboráky přivedou herci Divadelního souboru Tábor. Program potrvá do 18 hodin a zajít můžete i do knihovny, která mimo jiné blíže představí jednotlivé osobnosti doby před 95 lety.