Překvapení. To byl první dojem starosty Řepče Jiřího Vozábala, když se po telefonu dozvěděl, že obec získala v soutěži Vesnice roku oranžovou stuhu. „Ani jsem na vyhlašování výsledků nejel. Bral jsem to tak, že jsme nováčci a že se teprve rozkoukáváme,“ řekl Deníku Vozábal. Řepeč se umístila nejlépe ze sedmi přihlášených vesnic z okresu Tábor.

Oranžová stuha se uděluje teprve od roku 2007 a oceňuje spolupráci obce a zemědělského subjektu. „Ani mě nenapadlo, že bychom mohli uspět zrovna takto. U nás totiž spolupráce s družstvem probíhá k obousranné spokojenosti už léta, pomáháme si navzájem, například při zimní údržbě a podobně. A to asi porotu zaujalo. Dlouholetá spolupráce, která funguje,“ zamyslel se starosta, proč komise ocenila Řepeč právě v této kategorii.

Stuhu ale Vozábal ještě nemá, ani pro ni zatím nechystá čestné místo. „Nevím, kdy proběhne předávání, ani zda je stuha spojena s nějakým finančním ohodnocením. A čestné místo? Nad tím jsem tedy opravdu nepřemýšlel,“ směje se Vozábal, pro kterého ale soutěž ještě nekončí. Všichni držitelé Oranžové stuhy postupují do celostátního boje. „Musím ještě upravit a doplnit přihlášku a pokusíme se uspět ještě na vyšší úrovni,“ sdělil starosta.

Obec se do soutěže přihlásila na podnět místních občanů. Velkou oslavu úspěchu ale radnice nechystá. „My tohle neděláme. Zmíníme se na schůzi, napíšeme poděkování do zpravodaje, ale žádné velké oslavy.“

A účast příští rok? „Nemohu to teď potvrdit. Záleží na mnoha věcech. Uvidíme, jaká bude situace. Ale hlásit se jen kvůli tomu, že jsme letos uspěli to ne, to není dobře,“ shrnul Vozábal.

Soutěže Vesnice roku se kromě Řepče účastnilo dalších šest obcí z okresu Tábor. Borotínu patří čestné uznání za netradiční sportovní aktivity, Nadějkovu za činnost místního Okrašlovacího spolku, Borkovicím za výsadbu biokoridorů kolem obce, Ratajům za vzornou údržbu zeleně a ošetření vzrostlých stromů na návsi, Smilovým Horám za výsadbu a údržbu alejí na příjezdových cestách k obci a Radomovicícm u Želče za harmonický rozvoj obce. Krajským vítězem a držitelem Zlaté stuhy pro nejlepší jihočeskou vesnici se stala obec Dražíč na Českobudějovicku.

Soutěž Vesnice roku se každoročně vyhlašuje už od roku 1995. Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale i rozvíjejí místní tradice a zapojují se do společenského života.