Mlýn z konce 18. století nedaleko centra Tábora bude rozdělen na obytnou část a kanceláře. Sochařovi Richardu Rudovskému se podařilo zachovat reliéf klokotské madony z 18. století, vytvořil i další nové neméně zajímavé architektonické prvky.

Podle spolumajitele objektu Lubomíra Smažíka je tento mlýn jeden z nejstarších na území Tábora. „Je starší než Tábor sám, protože se nacházel dole pod hradbami, mlýn tvořily dva objekty s náhonem, a ještě před oficiálním stavebním povolením v roce 1886 býval celá staletí dřevěný,“ přiblížil.

Za 2. světové války se z této stavby stala výrobna látek. „Mlynář přestal mlít a nakoupil pletací stroje. To dokládá zachovaný dopis, v kterém městskou radu žádá o povolení dovézt a umístit tyto stavy. Takže tu za války a po válce vyráběli také z příze látky,“ sdělil Lubomír Smažík.

Hospoda i servis

Městský architekt Miloš Roháček potvrdil, že objekt číslo popisné 19 historicky opravdu sloužil jako mlýn. „Pamatuji si, že nad jedním vchodem byl nápis mouka,“ uvedl osobní vzpomínku.

V sobotu 29. května asi dvě desítky lidí pomáhaly s obnovou historického mlýna v Jistebnici.
Vildův mlýn bude brzy pod střechou, dobrovolníci o víkendu postavili krov

Jak doplnil stavbyvedoucí Jaroslav Dvořák, zděný dům pochází z roku 1789, první kolaudace se však uskutečnila v roce 1886. „Z toho roku existuje také první písemná zmínka v dobových novinách,“ dodal. Během 150 let dům změnil asi osmkrát majitele. „Fungovala tu hospoda, byl tu také autoservis, koňské stání, nebo sklad,“ vyjmenoval. V posledních letech však chátral a vyhledávali ho lidé bez domova.

Tři mlýny v řadě

Podle Roháčka kolem Tismenického potoka kdysi hospodářských objektů fungovalo mnohem více. „Kousek dál je Housův mlýn, kde postavili i lázně. Svedli tam vodu z potoka, kterou nechali protékat domem a přestavěli ho na parní. Kousek dál je ještě Ctiborův mlýn,“ zmínil.

Sochař a restaurátor kamene Richard Rudovský zrestauroval originál klokotské madony, která bude vystavena v domě, také vyrobil reliéfy s letopočtem, pojmenováním domu U Smažíků a v neposlední řadě vymodeloval i boží oko.

„Pro dům U Smažíků jsem vytvořil kopii reliéfu klokotské madony, která pochází pravděpodobně z poloviny 18. století,“ popsal.

Jediný kus

Originál vyrobený z terakoty (poz. redakce červená pálená hlína) vážící asi sedm kilogramů opravil. „Jedná se o jediný kus, který se namodeloval a vypálil, proto je tak vzácný,“ uvedl s tím, že jde opravdu o jedinečný kus. Kopii vyrobil z bílého belgického cementu a umístil ji na vnější fasádu. „Panna Maria Klokotská byla a je jakousi ochranitelkou domu, to dokazuje už umístění v čele a ve výšce očí,“ vysvětlil.

Historickému mlýnu mezi dálnicí a koridorem chce Petr Polák z Českých Budějovic vrátit zašlý lesk i slávu.
Na Zárubově mlýně bude časem znovu klapat vodní kolo

„Ve spolupráci a podle návrhu městského architekta Miloše Roháčka jsem vytvořil také letopočty umístěné na východním a západním štítě,“ dodal Rudovský.

Zlatý pohled

Na severní straně štít dozdobil navíc obřím božím okem. „To je zajímavé tím, že je stejně veliké jako oko sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho v italské Florencii,“ naznačil. „Jde navíc o pohled, kterému nikdo neunikne, protože se dívá do dálky, a tak vítá všechny příchozí už od mostku,“ popsal Richard Rudovský s tím, že symbol má projasnit fasádu a současně se stane zajímavým výtvarným atributem stavby.

Boží oko, případně oko Prozřetelnosti, je symbol lidského oka v trojúhelníku, často ještě obklopený paprsky. Používá se v křesťanském umění od renesance. Oko představuje Boží vševědoucnost a trojúhelník svatou Trojici. Objevuje se například na obrazech nebo na fasádách i vnitřní výzdobě barokních a klasicistních chrámů. Trojúhelník pak někdy bývá vykládán jako symbol pyramidy, která se také objevuje na americké pečeti. Symbol bývá často dáván do souvislosti s okultismem a svobodným zednářstvím.

Originál madony uloží uvnitř budovy ve výklenku za bezpečnostní sklo, aby ji všichni příchozí do obytné i administrativní části mohli obdivovat. „To bude srdce domu, které všem přiblíží historii objektu,“ míní Jaroslav Dvořák.

Mlýn bude podle Lubomíra Smažíka sloužit jako rodinné bydlení. Tradičně mlýn míval název rodu, který zde bydlel, a tak dům dostal i nápis U Smažíků. „Náš rod bydlí u Lužnice u Příběnic nejméně 400 let, tak jsme využili dochovaný podpis našeho prapradědy z farní knihy z roku 1674 a podle něho nechali vytvořit i tento nápis,“ poznamenal spolumajitel. ¨

Dole má být garáž a nebytové prostory. „Bude tu sídlit pobočka jedné z našich firem, zachovali jsme tu například původní trámy, aby na příchozí dýchla historie,“ komentoval. Zbytek objektu budou tvořit tři byty pro členy rodiny.

Zámek v Jistebnici dříve a dnes. Do oprav se pustil jeho nový majitel Ivan Svítek.
Zámek s parkem by měl dostat šanci na nový začátek, říká majitel Ivan Svítek