Nejdu na padák, do letadla a pod vodu, upozornil kdysi matrikářku starosta Jaroslav Matějka. Ostatní přání svatebčanů bechyňská radnice ale plní. Dva sportovní nadšenci si tak mohli v sobotu říci oficiálně své ano na bechyňských schodech.

„Plánovali jsme to už delší dobu. Nejdřív nás napadlo, že se vezmeme po maratonu v garážích obchodního centra Mercury v Budějovicích. Tam se to ale organizačně nezvládlo, tak jsme to přesunuli sem,“ prozradila nevěsta Petra dnes už Kleinová.

Novomanželé se seznámili jak jinak než na sportovní akci. Žijí spolu přes dva roky a společně vychovávají děti z předchozích manželství. Do bechyňských schodů závodila celá rodina.

„Rád bych v náš svatební den stanul na bedně,“ svěřil se Deníku Pavel Klein ještě před závodem i obřadem. Nakonec na něj zbyla jen bramborová medaile. Svým výkonem 40,06 sekund pokulhával za celkovým vítězem letos už 37. ročníku velikonočního závodu o necelé tři vteřiny. Zklamání na výsledkem ale mnohonásobně převážila radostná událost, ke které se novomanželé rozhodli na tak netradičním místě.

„Brácha sportoval od malička, takže mě jejich volba ani moc nepřekvapuje. Navíc to bude celkem levná svatba. Oni sami jí nazývají nízkorozpočtová,“ připustil bratr ženicha, který mu zároveň svědčil.

Ani za oblečení novomanželé mnoho neutratili. Na dres, který měli společný, si ženich navlékl frak, který doplnil cilindrem a nevěsta vyšívanou vestičku. Do prvního manželského polibku jí tvář zakrýval závoj. Pro požehnání starosty města si po schodech doběhli. Náročnou trať tak museli svatebčané zdolat dvakrát.

Letošního ročníku bechyňských schodů, které organizuje Klub českých turistů se zúčastnilo 47 dvojic různých věkových kategorií. Nejmladší účastnici nebyly ještě ani dva roky. Ančí Svatošové dělal parťáka do dvojice taťka.

„Před sedmatřiceti lety přišel s nápadem zorganizovat tento závod turistický oddíl mládeže Ještěrky. To se ještě běhalo po 233 schodech a v kronice jsem našel rekord 39 vteřin. Po stavebních úpravách tu zbylo 221 schodů. Nejlepší borci to dnes běhají okolo pětatřiceti vteřin,“ shrnul předseda klubu a organizátor Petr Chaloupek.

Potvrdil, že svatbu tu měli poprvé. Ale kdo ví. Třeba se to chytne. Netradiční místa pro sňatky dnes letí. Loni se v Bechyni konala například pravá motokrářská svatba. Svatební pochod slyšela už i Chýnovská jeskyně. V sobotu pro změnu přivítá novomanžele nově zrekonsrtuované soběslavské kino.