Yetti míří na Lipno

Z nového jízdního řádu se mohou radovat například lyžaři. 15. prosince totiž poprvé vyrazí na trať speciální lyžařský vlak Českých drah Yetti z Tábora přes České Budějovice a Rybník na Lipno.
.„Bude jezdit až do března každou sobotu, neděli a svátek za předpokladu příznivých sněhových podmínek,“ říká mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.
Z Tábora bude vlak vyjíždět v 5.47 hodin, z Českých Budějovic v 7.10 hodin. Na zastávce Lipno nad Vltavou pak bude čekat na vlak skibus, který doveze lyžaře zdarma až na sjezdovky. Při cestě na jízdenku SONE+ získají zákazníci Českých drah přímo slevu 30 procent na celodenní skipas v lyžařském areálu Lipno.
V Jihočeském kraji bude od neděle 9. prosince jezdit i více rychlíků. Nový pár rychlíků pojede mezi Českými Budějovicemi, Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, celý den tak budou jezdit po této trase rychlíky v pravidelném dvouhodinovém intervalu. „Nově pojede nedělní rychlík v 16.54 hodin z Českých Budějovic do Prahy. Tři nové rychlíky jezdí také do Českých Budějovic z Berouna přes Zdice, Příbram a Písek. Jejich počet tak vzrostl celkem na pět,“ uvedl Kubala.

Vlakové taxi

Během platnosti nového jízdního řádu bude v jižních Čechách otevřeno několik nových zastávek. Písek-Dobešice (trať Písek – Zdice, obsluha největší průmyslové zóny v kraji), Tábor-Čápův dvůr (trať Tábor – Veselí nad Lužnicí, obsluha obchodní zóny) a Řípec (trať Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec).
Jihočeský kraj patří k těm, kde jezdí na regionálních tratích už 4 Regionovy.
Jedná se o moderní, částečně nízkopodlažní motorové vlaky, které velmi usnadňují cestování vozíčkářů i maminek s kočárky v regionálních vlacích. Samozřejmostí je bezbariérové WC. Cestující se s Regionovami setkají v Jihočeském kraji na tratích Tábor – Písek – Ražice, Tábor – Pelhřimov – Horní Cerekev a Slavonice – Kostelec u Jihlavy. Pokud jde o další novinky v jízdním řádu, zavedeno bude nové vlakové taxi na trati Nové Údolí – Stožec. Mimo letní sezonu jede v 18.24 hodin vlak z Černého Kříže do Stožce, návštěvníci Stožce mají možnost zaplatit si jízdu až do Nového Údolí. Jízda se objednává přímo u strojvedoucího, cena je 300 Kč.
Dva osobní vlaky na trati České Budějovice – Horažďovice předměstí – Plzeň se nově jmenují „Radio Kiss Jižní Čechy“. Přijíždějí do Českých Budějovic ráno v 7.20 hodin a odjíždí odpoledne v 15.09 hodin.
Mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí budou jezdit osobní vlaky nově v pravidelném intervalu.
Na trati Dívčice – Netolice dojde ke kompletnímu přeorganizování železniční dopravy tak, aby byla zajištěna lepší návaznost na přípoje do Českých Budějovic a nově také i do Strakonic.
Nově budou zajíždět některé vlakové spoje až do stanice Zliv a do Číčenic. Ve stanici Rybník bude nově zastavovat expres Jože Plečnik i večerní rychlík Praha – Salzburg.
„Vznikne tak rychlé spojení od Prahy a Tábora na Lipno s jediným přestupem,“ dodal mluvčí Ondřej Kubala.