Na záchranu chodu místních akčních skupin (MAS) dá letos Jihočeský kraj ze svého rozpočtu osm milionů korun. Částka se skládá z třímilionového daru a pětimilionové návratné půjčky. Supluje tím povinnosti ministerstva pro místní rozvoj, které je řídícím orgánem MAS.

„Je to doslova volání SOS, není totiž možné, abychom z veřejných rozpočtů dotovali činnost MAS, aniž bychom byli těmi, kdo má jejich chod garantovat. Tím je ministerstvo pro místní rozvoj," zdůraznil hejtman Jiří Zimola na tiskové konferenci, kterou kvůli znepokojivé situaci v MAS svolal. Obdobné problémy mají přitom i MAS v jiných krajích.
MAS díky svým projektům přinášejí stamiliony korun z evropských fondů do rozvoje jihočeského venkova. Kromě toho řeší i otázky spojené se zaměstnaností a její podporu. Sociální aspekty má práce s mládeží, se seniory či spolková činnost.

Všechny tyto projekty ale postupně pozastavuje nečinnost ministerských úředníků. Skončilo totiž jedno plánovací období 2007 – 2013 a nebyly připraveny podmínky pro plynulou návaznost na období nové, tedy 2014 – 2020.
Jak uvedl Tomáš Novák z MAS Třeboňsko, ministerstvo pro místní rozvoj má pro MASky peníze připravené a proplatí jim je zpětně ve chvíli, kdy schválí jejich strategie, ale bohužel se neúměrně prodlužuje proces tohoto schvalování. „Masky jsou nyní už druhým rokem bez peněz. V roce 2014 MMR vyčlenilo na jejich podporu v rámci projektu až 750 tisíc korun, nicméně od té doby podpora skončila. Masky mohou podávat strategie ke schválení od září roku 2015, ale doposud nebyla žádná schválena, jde patrně o systémovou chybu, kdy neustále upravují nastavení pravidel, " podotkl Tomáš Novák.

MASky se proto nyní utápí v neskutečných finančních problémech. „Ministerstvo stále nebylo schopno rozjet další operační program a my teď musíme shánět nějaké prostředky, aby se nám nerozpadl management, a jsme nuceni posílat naše kvalifikované pracovníky na úřady práce, protože je nemáme z čeho platit. Nebo rovnou sami utíkají do firem, kde budou mít stabilnější prostředí. To je opravdu tristní situace, protože fungujeme od roku 2004 a odvedli jsme už spoustu práce, proto se pozastavuji nad tím, že nás ministerstvo posílá k ledu. Takové jednání si opravdu nezasloužíme," zlobí se předsedkyně sdružení MAS Krajina srdce Monika Hienlová a dodává, že velice děkuje hejtmanu Jiřímu Zimolovi za půjčku, která by MAS měla pomoci předfinancovat jejich činnost.

Rok bez mzdy

Monika Hienlová je příkladem ženy, která svému zaměstnání mnohé obětovala. Nyní si musela najít i druhé zaměstnání, aby dokázala sebe a svou rodinu vůbec zabezpečit. „Třičtvrtě roku jsem tu pracovala zadarmo, za jeden tisíc korun měsíčně. Musela jsem si najít další práci a pro MAS nyní pracuji ve svém volném čase, protože položit na znak společnost nemohu," vypráví svůj příběh. Nyní po roce bez financování od státu doufá, že půl milionová půjčka od kraje jim snad zaplatí management a pak požádají o proplacení výdajů.
MAS Krajina srdce má za sebou řadu úspěšných projektů. Začínala například s projekty LEADER ČR 2004-2005, LEADER 2007-2013, kam spadalo 15 zrealizovaných projektů na území MAS.

„Pracovali jsme ale také na vlastních projektech, například na projektu Z pohádky do pohádky, v němž jsme v našem regionu vybudovali více jak třicet dřevěných soch, které vždy vypovídají nějaký konkrétní příběh o daném místě. Také jsme vytvořili projekt venkovské tržnice, neboli takový internetový portál, který shromáždil veškeré podnikatele i neziskové organizace v elektronickém katalogu, bazaru i e-shopu. Pro mládež jsme zrealizovali více než patnáct projektů, například výlety do zahraničí, a také děláme ještě spoustu věcí nad rámec MAS, například letní výukové kurzy angličtiny pro dospělé a seniory," jmenuje Monika Hienlová a dodává, že v rámci evropských dotací přinesla MAS Krajina srdce do regionu čítajícího 46 malých obcí kolem osmi milionů.

I přes nepříznivou finanční situaci pracuje MAS Krajina srdce dál. „Suplujeme v podstatě organizaci, která se snaží řešit situaci místních obyvatel, zejména těch venkovských. Nyní chceme zřídit terénní pečovatelské služby pro zdejší obyvatele a také chceme posílit dopravní obslužnost, proto jednáme se zástupci společnosti Comett z Tábora. Za evropské peníze bychom nakoupili dva mikrobusy na alternativní pohon, každý za tři miliony korun, a díky nim by se lidé dostali za lékařem, na nákup a podobně," nepřestává plánovat Monika Hienlová.

Aktivita se omezuje

Stát vydal energii na to, aby se projekt MASek rozběhl a jejich činnost se na svých územích etablovala. „Nyní je však uvedl do problémů, kdy jsou nuceni svou činnost omezovat nebo propouštět své zaměstnance. Navíc, lidé v MASkách zůstávají, protože jim věří, i když je jejich existence už dva roky velmi nejistá," poznamenal Tomáš Novák z MAS Třeboňsko. Naštěstí cítí podporu od kraje, který MASkám pomohl přežít alespoň další měsíc a půl, díky vyššímu daru a bezúroční půjčce. „Ministerstvo pro místní rozvoj se natvrdo vyjádřilo, že musíme počkat, až nám ty strategie schválí, takže do té doby musíme přežívat," uzavírá.

I Stanislav Houdek z MAS Lužnice si chválí finanční podporu. „Kraj se k nám zachoval letos docela šlechetně, schválil větší příspěvek, než byl v minulých dobách a nabídl půjčku."
Momentálně MASky nemohou fungovat tak, jak by měly, jejich financování se dosud nerozběhlo. „V minulém programovacím období jsme pracovali tak, abychom si zajistili financování v překlenovacím období, protože jsme s nastalou situací víceméně počítali. Teď jsme ale v zoufalé situaci. Těšili jsme se, že vše bude jednodušší a rychlejší než v minulém období, ale opak je pravdou," povzdychl si Stanislav Houdek.

Neztrácí však naději a doufá, že již od května se snad dostanou do stavu, kdy budou financováni jinak než z vlastních úspor nebo od kraje. „Hlavně doufáme, že se rozběhne naše hlavní činnost, to znamená vypisování výzev, předkládání žádostí o dotace a to co máme dělat standardně, to znamená rozdělování peněz," uzavírá.

Jediná MASka, která si na současnou situaci úplně nestýská, je MAS Lužnicko. Je to pravděpodobně z toho důvodu, že její činnost je v současné době pozastavená. „Nemáme žádné problémy, fungujeme totiž zatím jen tři roky a nemáme rozdělaných tolik projektů jako jiné MASky. Proto jsme nežádali ani o půjčku od kraje," upřesnil dnes už bývalý ředitel Martin Kundrát, který na konci prosince 2015 z časových důvodů rezignoval.

Na Táborsku jsou registrované čtyři MAS - na Mladovožicku MAS Krajina srdce, na Bechyňsku MAS Lužnice, na Soběslavsku MAS Lužnicko a na Veselsku MAS Třeboňsko.