Místní referendum o průmyslové zóně, které soběslavští zastupitelé schválili na posledním zasedání na sobotu 6. listopadu, se konat nebude.

Člen přípravného výboru referenda Zdeněk Rux na soběslavském zastupitelstvu 22. září avizoval, že pokud zastupitelé schválí referendum v termínu 6. listopadu, obrátí se přípravný výbor opět na právního zástupce a soud, a to se také stalo. „Prioritou je zájem občanů, aby měli možnost se vyjádřit a zájem pořadatele, tedy města, aby byla účast co nejvyšší,“ vysvětlil Rux.

Část obyvatelstva Soběslavi chce referendum o areálu u D3, firma projekt mění. Foto: archiv Exprin Property
V Soběslavi chtějí kvůli průmyslové zóně referendum, konat se má mimo volby

Soud neuznal argumenty

Krajský soud podle spolku Naše Soběslav odmítl argumentaci města a dal zapravdu přípravnému výboru referenda. "Soud neuznal argument města, že mají-li občané skutečný zájem, udělají si dvacet minut čas, aby došli do nejbližší volební místnosti a vhodili do urny svůj hlas. Zmínil mimo jiné, že účast občanů na správě věcí veřejných má přednost před jinými zájmy a zdůraznil také, že město už jednou nedůvodně blokovalo snahu o vyhlášení referenda," uvádí členové spolku na sociální síti.

Jednání soběslavský zastupitelů a prezentace přepracovaného projektu průmyslové zóny.
V Soběslavi se strhla slovní přestřelka, důvodem byla průmyslová zóna

Konkrétní termín konání místního referenda zatím není stanoven. Závisí totiž na vyhlášení data komunálních voleb prezidentem republiky. Předpokládá se, že by se tak mohlo stát na přelomu září a října příštího roku.