Ministerstvo zemědělství má zřejmě pocit, že by se tam mělo pěstovat zelí. Těmito slovy si vyložil ministr průmyslu Jan Mládek v televizní debatě postoj kolegy Mariana Juračky, jenž průmyslovou zónu na jihu Veselí odmítl.

Prvně jmenovaný stojí za rozvojem podnikání, druhý brání půdu, která nám mizí před očima. Starostu Ladislava Sýkoru Jurečkův postoj překvapil. „Mě trošku zaskočil. My jsme totiž o bonitě půdy nikomu nic nezamlčovali, proto mne překvapilo, že nyní, kdy se už má konečně rozhodnout, se najedou vše zastaví. S tím se ale budeme muset vypořádat," připouští starosta, podle něhož kvalita zdejší půdy stavbu průmyslové zóny umožňuje. Také tudy povede další část jihočeské dálnice.

„Strategická průmyslová zóna by u nás byla velmi vhodná. Bonita půdy je tu číslo dvě, což je do určité míry škoda, ale je potřeba posoudit míru potřebnosti zaměstnanosti regionu, a ta u mne převažuje," upřesnil. Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková uvedla, že v okolí Veselí ministr vidí vhodnější místa, kde by průmysl přírodě tolik neubližoval. Tím také bude argumentovat na vládě.

„V této věci podá rozpor, protože s touto lokalitou nesouhlasí. Kvalita půdy je tam dle naší aplikace vysoká a my ji chceme zachraňovat. V okolí je spousty lepších možností. Obecně chceme, aby se průmyslové zóny stavěly například na místech nevyužívaných a zchátralých družstev," naznačila ve čtvrtek Markéta Ježková.

Poprvé se o plánech CzechInvestu zmínil prezident Miloš Zeman, když loni navštívil Veselí. „Já sám se snažím přitahovat zahraniční investory také, teď se to v několika případech podařilo u významných čínských investorů, takže pokud mi pan hejtman Zimola dá podklady a zóna bude zasíťována, slibuji, že jak jednám se zahraničními investory, tak se rád přimluvím i za Veselí," sliboval Miloš Zeman pro Veselí podporu.

Zatím se tedy angažovat nemusí, Marian Jurečka otevřel boj proti nevratnému zastavění pozemkové půdy. Ve Veselí by totiž šlo o více než 130 hektarů. Otázkou ale zůstává i samotná potřebnost dalších zón se stovkami nových pracovních míst, když i stávající zaměstnavatelé těžko obsazují prázdná místa. Do evidence táborského úřadu práce jich každým měsícem přibývá.

„Aktuálně máme v databázi 1346 volných míst, takže v minulém měsíci prolomený historický rekord z května roku 2007, kdy jsme měli hlášených 1309 míst, byl opět posunut na nové historické maximum," potvrdil ředitel úřadu Pavel Kaczor stejně jako dlouhodobou potřebu technicky zdatných lidí do výroby.

Nová veselská zóna by se také musela vyrovnat se sousední konkurencí ve 20 kilometrů vzdálené Plané nad Lužnicí, která je již nyní napojená na dálnici a stále se rozrůstá, nebo se zónou v táborské Vožické ulici, jíž disponuje firma Dvořák.

PŘED STARTEM

Daleko do startu by podle aktuální informace starosty Tábora Jiřího Fišera nemusela mít ani městská zóna ve stejné ulici, která bude moci nabídnout maximálně 12 hektarů zasíťované plochy. Na realizaci má Tábor připravených 20 milionů.

„Trošku se tam ale pereme s odtokem dešťové vody, takže teď do konce měsíce dostaneme odborný posudek vodohospodářů, abychom věděli, co k tomu musíme udělat. Přes zimu pak zajistíme technické náležitosti včetně územního rozhodnutí, abychom na jaře mohli začít stavět," říká starosta k představám města. V té době už by také měli vědět, za kolik budou půdu investorům prodávat, čímž by s nimi už úředníci mohli uzavírat předběžné smlouvy. Starosta Fišer předpokládá, že do připravené lokality by se noví zaměstnavatelé mohli stěhovat od roku 2018.

Již nyní táborský starosta registruje zájem od tří potencionálních zájemců, kteří v Táboře chtějí změnit polohu, aby svou firmu přiblížili dálnici. Starosta oceňuje, že nejde o obří podniky se stovkami pozic. „Nejde tedy o žádné grandiózní projekty, které záhy vyhoří, ale o již o u nás etablované firmy," zdůvodnil s tím, že případný pád takové firmy pak nepůsobí regionálnímu trhu práce tak citelnou ránu.

V okrese fungují průmyslové zóny i u menších obcí. Mezi prvními vznikla například v Chotovinách a Sudoměřicích u Bechyně.

„Odhadem jsou u nás volné asi tři hektary, ale zájem o ně není, kupci chtějí větší pozemky," uvedl starosta Sudoměřic Stanislav Houdek. Podstatně větší plochou disponuje zóna v Chotovinách. Úměrně s ní podle starosty Zdeňka Turka roste i zájem investorů. Komplikací v cestě je ale velký počet vlastníků půdy.