Už žádné složité a namáhavé přehazování odpadu přes vysoké stěny kontejnerů. Po rekonstrukci nově otevřený sběrný dvůr v Klokotech přináší převratnou novinku, která ho řadí k nejmodernějším v celém kraji: rampu, která zákazníkům výrazně ulehčí vykládání těžkého odpadu.
„Rampa zároveň umožní naplnění kontejnerů až po okraj, protože se do nich sype odpad shora a může se tedy plně využít jejich prostor. S tím souvisí i snížení nákladů na dopravu,“ představuje novinku Lenka Koubková z táborského odboru životního prostředí. Táborští se nechali inspirovat německými sběrnými dvory.
Vykládací rampa nepředstavuje jediné zkvalitnění služeb pro občany města. Tak jako doposud sem bude možné odevzdávat veškerý objemný odpad, odpady ze zahrádek a všechny složky nebezpečných odpadů. Soustřeďovány zde budou i využitelné složky odpadů, tedy papír, sklo, plasty a další. Zastřešené a oplocené jsou i prostory pro odkládání vysloužilých elektrospotřebičů, papíru, pneumatik a zejména pak nebezpečných odpadů. Těm jsou dokonce určeny dvě samostatné haly se speciální nepropustnou úpravou podlah.
„Na bioodpad jsou vyčleněny dva kontejnery. Jeden na listí a trávu, druhý na větve. Na ten by si město chtělo z další dotace pořídit drtič. Snížil by se jejich objem a odpad by byl rovnou připraven pro kompostování,“ doplnila včera Koubková.
K úspoře nákladů na odstranění odpadů bude sloužit ještě další novinka, a to válcový drtič .
„Toto zařízení slisovává velkoobjemový odpad, především nábytek. Stačí pět šest skříní a kontejner je plný. Drtič to převálcuje a rozdrtí na deset až patnáct centimetrů vysokou vrstvu a může se odkládat dál. Díky tomu se do kontejneru vejde až šestinásobně větší množství odpadu,“ seznámil s přístrojem jeho výhradní dovozce pro Českou republiku Adolf Mouder.
Na rekonstrukci a zároveň i rozšíření sběrného dvora Klokoty požádal Tábor v roce 2008 o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Po několikaměsíčním dotačním řízení a následném stavebním řízení se uskutečnil výběr zhotovitele.
Samotná stavba byla zahájena v březnu roku 2010 a včera sběrný dvůr již přivítal první návštěvníky.
Z celkových nákladů na rekonstrukci a rozšíření sběrného dvora, které činily 29,7 milionu korun, obdrželo město 22,4 milionu z Evropské unie a 1,3 milionu ze Státního fondu životního prostředí. Z vlastního rozpočtu uhradilo město celkem šest milionů korun.
Otevřeno bude od pondělí do pátku od 15 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.