„Je pro mne nepochopitelné, že v době, kdy se stále častěji hovoří o prevenci rakoviny prsu, se ženy nemohou nechat preventivně vyšetřit přímo v Táboře. Nemocnice využívá přístroj jen pro svou potřebu,“ postěžovala si Deníku Helena Soukupová z Hlinice. Domnívá se, že řada starších, než by vážila cestu do jiné nemocnice, na vyšetření pak raději vůbec nechodí.

Táboru chyběli hlavně lidi

Místopředseda představenstva nemocnice Jan Neškudla připouští, že okres se stovkou tisíc obyvatel by jedno screeningové pracoviště dobře uživil. Jenže v době, kdy se přístroj za 4,5 milionu v roce 1995 pořizoval, nesplnila nemocnice podmínky pro získání akreditace ministerstva. Tím nezapadla do sítě mamografických pracovišť pro prevenci.
„Ty podmínky pro udělení akreditace jsou hodně náročné, hlavně na personál, prostory, kvalitu přístroje i na zajištění následné péče. To Tábor nesplnil. Velmi těžce se například shání radiolog. Loni screening zavedli v Písku, trvalo to rok a stálo to hromadu peněz,“ vysvětlil Neškudla.
VZP tedy nechala žádost o nasmlouvání kódu pro prevenci v Táboře ležet na stole a nemocnice svůj mamograf nemůže využívat pro prevenci.. „Lékaři z Tábora posílají jen ženy, u nichž již mají podezření na nález,“ dodal lékař.
Diskuse o akreditaci v táborské nemocnici ale podle jeho slov neutichly, jen ji předbíhají jiné priority. „Museli bychom přesvědčit zřizovatele a také VZP, aby nám navýšila platby za screening. A to se v době, kdy je pracoviště v Písku a Českých Budějovicích, asi nepodaří.“
Jednou z podmínek je i minimálně 5000 vyšetření ročně. Táborský mamograf ve své technické úrovni vyšetří v průměru 2000 žen.

Ročně zemře 2000 žen

Smutnou zprávu, že onemocněly rakovinou prsu, se každý rok dozví pět tisíc žen a téměř dva tisíce z nich na onemocnění zemře. Podceňovat prevenci se tedy rozhodně nevyplácí. Také proto ji ženám ve věku 45 až 70 let hradí pojišťovna. „Nemám pocit, že by moje pacientky na vyšetření nejely z důvodu cesty do Budějovic. Některé ale vyšetření odmítnou rovnou, neboť z něj mají obavy,“ uvedl ze své praxe z bechyňské ordinace gynekolog Miloš Ježek. Doktor Ježek se neřadí k lékařům, kteří ženám prsa při návštěvě ordinace vyšetřují. „Pokud žena samovyšetřením nezjistí nějaký problém, lékař ho také neobjeví. Myslím, že bych v mnohých mohl dokonce vzbudit dojem, že když jim prsa prohlédne lékař, že to tak stačí,“ dodal Ježek.